4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FIZYKA

Wszechświat może posiadać przycisk „reset”, który może zniszczyć całą fizykę jaką znamy

25 Paź 2016
FIZYKA
autor: Bartek Faryna

Oto coś naprawdę przerażającego. Fizycy wysnuli całkiem ciekawą hipotezę, według której Wszechświat posiada swego rodzaju „przycisk reset”, którego naciśnięcie może wywołać całkowitą anihilację wszystkiego na zawsze bez najmniejszego ostrzeżenia. Jak wyjaśnia to szczegółowo zamieszczone poniżej wideo stworzone przez twórców kanału Kurzgesagt – In a Nutshell, jeśli coś takiego naprawdę istnieje, oznacza to, że w każdej chwili możemy zniknąć – bez najmniejszego ostrzeżenia.

Aby zrozumieć ten straszny scenariusz najpierw musimy zacząć od podstaw – czyli od poziomów energetycznych. Wszystko co istnieje, posiada jakiś poziom energetyczny. Dla przykładu drewno ma całkiem wysoki poziom energetyczny, która może zostać uwolniona w postaci energii cieplnej poprzez spalenie drewna. Popiół który pozostanie po spaleniu drewna, ma już niski poziom energetyczny.

Kolejną podstawą do zrozumienia jet stabilność Wszechświata. Wszystko co nas otacza instynktownie dąży do stabilności – stanu w którym jest kompletnie nieruchome i ma jak najmniej energii. Więc jeśli coś we Wszechświecie ma dużo energii to wiadomo, że będzie dążyło do pozbycia się jej, aby osiągnąć stan stabilności. Wszystko działa według tej prostej zasady. Skoro więc to już jest jasne, to pora przejść dalej – do pól kwantowych.

Jeśli nie mylimy się w naszym rozumieniu Wszechświata, to uzyskuje on swoje właściwości właśnie z pól kwantowych. W skrócie są to zasady Wszechświata, według których wszystko działa. To dzięki temu cząsteczki wiedzą, jak się zachowywać i jak oddziaływać na siebie. Jak wszystko także i one chcą mieć jak najniższy możliwy poziom energetyczny, który nazywany jest stanem próżni.

Według obecnie funkcjonującej hipotezy wszystkie pola kwantowe osiągnęły swój stan próżni oprócz jednego – Pola Higgsa, które odpowiedzialne jest za nadawanie cząsteczkom ich masy. Z pozoru pole to jest stabilne, jednak tylko z pozoru. Znajduje się ono bowiem w stanie fałszywej próżni. Jest to obszar przestrzeni wykazujący właściwości próżni, jednak w rzeczywistości jest on niestabilny z uwagi na możliwość tunelowania do stanu o niższej energii

Pole Higgsa posiada więc całą masę energii potencjalnej, która tylko czeka, aby zostać wyzwolona. Jeśli tak się stanie, cała nagromadzona tam energia potencjalna stworzy coś, co naukowcy żartobliwie nazywają „kulą śmierci”, która pochłaniać będzie wszystko, co stanie jej na drodze. To jednak nie wszystko. Wywróci ona także do góry nogami standardowy model fizyki, jaki znamy. Dotknie to również chemię jaką znamy, co uniemożliwi ponowne powstanie życia takiego, jakie obecnie jest nam znane.

Polecamy również obejrzeć w całości wideo znajdujące się poniżej. Wszystko macie tam nieco lepiej wyjaśnione. Nie zapomnijcie włączyć napisów, które dostępne są także w języku polskim.

Źródło: YouTube – Kurzgesagt – In a Nutshell

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze