4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Wygląda jak normalna biedronka, jednak trzeba na nią uważać. W tym roku Polska przeżywa prawdziwą inwazję

18 Paź 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Wygląda jak nasza rodzima biedronka, jednak pozory w tym konkretny wypadku mylą. Jest to bowiem tzw. „biedronka azjatycka” (Harmonia axyridis). Zamieszkuje tereny położone od Ałtaju po Pacyfik i od południowych Chin aż po Syberię. Od zwykłych biedronek różni je przede wszystkim to, że ten konkretny gatunek chrząszczy uważany jest za niebezpieczny. Są to po prostu szkodniki. Niezwykle szybko się rozmnażają oraz są agresywne. Wprawdzie nasze polskie biedronki też mogą ugryźć, nie robią jednak tego tak często jak ich dalecy kuzyni z Azji.

Ostatnimi czasy Polska przeżywa prawdziwą inwazję tych szkodników. Jeśli ten trend się utrzyma, to biedronka azjatycka wyprze wkrótce gatunki biedronek, które od dawna żyły na terenie naszego kraju. Skąd jednak one się w ogóle wzięły? Winna jest m.in. zmiana klimatu. Wiadomo, że robi się coraz cieplej, w atmosferze wzrasta poziom dwutlenku węgla, a wysokie temperatury są tym, co biedronki azjatyckie lubią najbardziej. Winni są również naukowcy prowadzący badania nad Harmonia axyridis w nieodpowiednich warunkach. Biedronki w laboratoriach zaczęły rozmnażać się tak szybko, że po czasie naukowcy stracili nad nimi kontrolę. Miały one pomóc tym naszym w walce z owadami takimi, jak na przykład mszyce.

Czy jednak ugryzienie takiej biedronki może być groźne? Na pewno zostanie po nim ślad, który utrzyma się pewien czas. Do tego mogą pojawić się również reakcje alergiczne, zapalenie spojówek, obrzęki lub nawet ataki astmy wśród ludzi. Na ogół jednak kończy się na zwykłym zaczerwienieniu.

Należy również pamiętać o tym, że obecnie mamy okres, w którym biedronki szukają miejsca na zimę. Możecie więc znaleźć je w dużych ilościach w swoich domach. Wybierają najczęściej miejsca osłonięte takie jak parapety, futryny lub szczeliny okiennych ram. Jak jednak odróżnić je od naszych rodzimych biedronek? Przede wszystkim po liczbie kropek. Te „normalne” mają ich zwykle po 7, natomiast azjatyckie mają ich zwykle więcej. Ich pancerzyki mogą mieć różny kolor – od ciemnopomarańczowego po czerwony a nawet czarny (z czerwonymi kropkami) lub żółty (z czarnymi plamkami). Liczba kropek nie przekracza zwykle 23, czasem biedronki te nie mają ich jednak wcale.

Jak ustrzec się przed zagnieżdżeniem się tych owadów w naszych domach? Najprościej zainstalować specjalne siatki w oknach. Biedronki azjatyckie nie lubią również zapachu kamfory i metanolu. W ostateczności można zastosować środki chemiczne – koniecznie te ze stosunkowo wysoką zawartością związku chemicznego znanego pod nazwą DEET. W tym wypadku musimy jednak pamiętać, że szkodzi on również innym (pożytecznym) owadom, a także ludziom.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Ekologia.pl

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze