4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Wyjeżdżacie na wakacje za granicę? Uważajcie na tamtejsze bankomaty! Oto jak nie dać się oszukać i okraść

20 Sie 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Temat wprawdzie był już wałkowany na różnych stronach internetowych po tysiąc razy, jednak postanowiliśmy, że dołożymy tutaj swoją własną cegiełkę i postaramy się zadbać o bezpieczeństwo naszych czytelników. W dzisiejszych czasach „plastikowy pieniądz” jest już tak powszechnie używany, że wielu z nas nie ma na ogół przy sobie żadnej gotówki. Czasem jednak jesteśmy zmuszeni zapłacić gotówką. Biegniemy więc do najbliższego bankomatu i wypłacamy. Na ogół nie zwracamy większej uwagi na maszynę. Przecież to bankomat, co złego może się stać? Okazuje się, że bardzo wiele.

W Polsce raczej rzadko stosuje się podobne metody oszukiwania, jednak w niektórych krajach coś takiego montuje się w bardzo wielu bankomatach. O czym mowa? Chodzi o specjalne nakładki na czytnik kart. Jeśli ktoś nie wie czego szukać, to nie zauważy żadnej różnicy i padnie ofiarą oszustów, to szybko może pożegnać się z pieniędzmi z konta bankowego. Jak jednak to w ogóle działa? Czytnik zapisuje dane z paska magnetycznego karty kredytowej. Pozostaje jednak wciąż kwestia kodu zabezpieczającego. Na to również jest sposób. Czasem stosuje się specjalne kamerki, które śledzą ruch paców na klawiaturze, a czasem zakłada się specjalne nakładki na klawiatury, które zapisują sobie nasz kod PIN.

Jak się przed tym chronić? Przede wszystkim dokładnie obejrzeć bankomat. Często widać wystający klej, który ewidentnie świadczy o tym, że coś jest na rzeczy. Wtedy warto pociągnąć za czytnik kart (czasem warto włożyć w to trochę siły), dzięki czemu uda nam się zdemaskować przekręt i uchronić przyszłych wypłacających przed oszustami. Warto również sprawdzić klawiaturę, czy na nią nie została nałożona żadna nakładka. Nawet jeśli nie, to dla pewności warto zasłonić dłonią klawiaturę w trakcie wpisywania kodu PIN – na pewno nie zaszkodzi.

Jak wspominaliśmy już wcześniej, w Polsce rzadko spotyka się podobne urządzenia, jednak za granicą bywa to normą. W krajach takich, jak Brazylia czy Meksyk trzeba naprawdę mieć się na baczności. Europa również nie jest wolna od tego typu przekrętów. Wiedeń, Berlin, Paryż – tam również warto zwracać uwagę na bankomaty. Zobaczcie zresztą sami – poniższe wideo było kręcone właśnie w Wiedniu, w samym centrum miasta.

Źródło: Ben Tedesco – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze