4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Wykazano, że częsty kontakt z ludźmi skraca życie delfinów

24 Gru 2016
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Delfiny to niezwykle inteligentne i pogodne stworzenia, uwielbiane zwłaszcza przez dzieci. Niestety, o ile kontakt z delfinami jest dla człowieka w pełni bezpieczny, częsty kontakt z ludźmi może być niezwykle groźny dla tych stworzeń – zobaczcie niezwykłego, różowego delfina.

Naukowcy doszli do tych smutnych wniosków po przeanalizowaniu danych z ostatnich 45 lat na temat interakcji pomiędzy ludźmi a delfinami w lagunie Sarasota Bay na Florydzie. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Royal Society Open Science”.

W związku z rozwojem turystyki, liczba kontaktów ludzi i delfinów znacznie wzrosła od 1993 roku. Kiedy ludzie zaczynają dokarmiać delfiny, te przestają bać się ich i podpływają w kierunku łodzi. W nadziei na otrzymanie posiłku, zaczynają one zbliżać się do promów i statków, ryzykując dostaniem się pod turbiny. Istnieje również większe prawdopodobieństwo, że wpadną one w sieci rybackie i haczyki wędkarskie. Ponadto, podpływające w stronę ludzi głodne delfiny, mogą być w stosunku do siebie bardzo agresywne.

„Komunikacja” delfinów z ludźmi, jest również obarczona wieloma problemami zdrowotnymi tych stworzeń. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, że ludzie mają w zwyczaju dokarmiać je nieodpowiednim jedzeniem, takim jak hot dogi i czekolada. Ogólnie, w ciągu 21 lat interakcji z ludźmi, 75 delfinów w lagunie Sarasota Bay, w taki czy inny sposób ucierpiało w wyniku kontaktu z ludźmi. Ponad jedna trzecia z nich zmarła lub może umrzeć z powodu nieudzielenia odpowiedniej pomocy medycznej.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Phys

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze