4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Wyobraźnia i rzeczywistość różnią się w mózgu

25 Gru 2016
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Być może John Lennon pisząc słowa piosenki „Tomorrow Never Knows” („Turn off your mind, relax and float down stream…”) wiedział, co jest na rzeczy. Okazuje się bowiem, iż rzeczywistość oraz wyobraźnia w mózgu, funkcjonują na zupełnie innych ścieżkach. Informacje wzrokowe płynące z otaczającego nas świata płyną „do góry”, od płata potylicznego do ciemieniowego, zaś te utworzone w naszych głowach – od płata ciemieniowego do potylicznego, „w dół”.

„Zdaje się, iż wiele rzeczy w ludzkich i zwierzęcych mózgach jest ukierunkowanych. Sygnały neuronów poruszają się w określonym kierunku, po czym zatrzymują się i biegną od nowa w innym”

– mówi doktor Giulio Tononi, profesor psychiatrii i neurologii z Uniwersytetu w Wisconsin.

Odkrycia te mogą doprowadzić do lepszego rozumienia zjawiska pamięci krótkotrwałej oraz tego, jak pamięć łączy się z wyobraźnią. Poprzez słowo „płyną” naukowcy określają ogólny przepływ sygnałów neuronowych w mózgu, który odbywa się pomiędzy jego płatami.

Płat potyliczny znajduje się na dole, w tylnej części głowy. Jego głównym zadaniem jest przetwarzanie bodźców wzrokowych. Płat ciemieniowy znajduje się nad nim i ma gromadzić doznania wzrokowe, ale także dotykowe i dźwiękowe. To właśnie w nim tworzą się podwaliny różnych wyobrażeń.

Jedna z głównych teorii neurologicznych mówi, iż nasze wspomnienia i wyobrażenia nie są złożone w żadnej części mózgu, lecz podlegają aktywnej rekonstrukcji i odnowieniu.

„Nasze badania reprezentują pierwszy właściwy pomiar chorobowości przepływu sygnałów góra-dół podczas procesów wyobrażeniowych”

– mówi doktor Richard Dentico, jeden z twórców badań.

Eksperymenty opierały się na wykonaniu grupie osób badań EEG w trakcie oglądania filmów oraz wyobrażania sobie różnych nieprawdopodobnych scen zahaczających o fantastykę, jak np. podróżowanie na magicznym motorze.

Naukowcom udało się zaobserwować tor przepływu w sieciach neuronowych podczas zadań polegających na patrzeniu i wyobrażeniach. Nie udało się jednak określić, czy początek wyobraźni leży w płacie ciemieniowym.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze