4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Z dzieckiem stało się coś niedobrego po tym, jak świeżo upieczona matka zjadła swoje własne łożysko

09 Lip 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Na świecie ostatnimi czasy dzieje się wiele dziwnych rzeczy. Oczywiście wszystko zależy od naszego własnego podejścia, jednak niektóre te sprawy dla przeciętnego zjadacza chleba, mogą wydawać się co najmniej osobliwe. Jako przykład śmiało możemy podać pierwszy na świecie przypadek, kiedy to dziecku zaraz po urodzeniu nie przypisano żadnej płci – na wyraźne życzenie rodzica. Rodzic ten dochodzi swoich praw w sądzie. Chce bowiem, aby dziecko mogło samo wybrać sobie płeć po tym, jak osiągnie już odpowiedni wiek. Dzisiaj wciąż pozostaniemy przy temacie narodzin oraz dzieci, jednak spojrzymy na niego z nieco innej strony.

Być może słyszeliście, że ostatnimi czasy coraz bardziej modne robi się zjadanie własnego łożyska. Tak właśnie. Świeżo upieczone matki przyrządzają swoje własne łożysko, aby je później zjeść. Swego czasu poświęcaliśmy temu tematowi jeden z naszych wpisów. Próbowaliśmy wtedy odpowiedzieć na pytanie, czy tego typu praktyki przynoszą rzeczywiście jakiekolwiek korzyści dla zdrowia. Krążą pogłoski, jakoby zjedzenie łożyska miało być cudownym lekarstwem na wszystko, co złego dzieje się z organizmem kobiety zaraz po urodzeniu. Czyli ma to pomagać na bóle, zapobiegać depresji poporodowej oraz wzmacniać więź matki z dzieckiem. Nie ma jednak żadnych solidnych naukowych dowodów, które popierałyby tę tezę.

Z drugiej strony barykady stoi zaś całe grono ekspertów, które stanowczo odradza robienie podobnych rzeczy. Owszem, w świecie zwierząt świeżo upieczone matki zjadają swoje łożyska, jednak tak naprawdę do końca nie wiemy po co to robią. Jedni sądzą oczywiście, że ma to zbawienny wpływ na organizm matki, inni zaś z kolei twierdzą, że zwierzęta robią to tylko po to, aby zatrzeć wszelkie ślady po porodzie tak, aby nie mógł ich wytropić żaden drapieżnik.

Trend jednak rządzi się własnymi prawami i wiele celebrytek zjada swoje łożyska. W żargonie naukowym zjawisko to zwane jest placentofagią. Oczywiście kobiety nie jedzą łożysk na surowo. W sieci możemy znaleźć mnóstwo poradników kulinarnych, które pomogą odpowiednio doprawić i przyrządzić łożysko. Są nawet firmy, które potrafią przerobić je na łatwo przyswajalne kapsułki. Proces polega na pozbawieniu łożyska całej wody, zmieleniu go, a następnie wpakowaniu tego proszku w kapsułki.

Tak też zrobiła nasza dzisiejsza bohaterka – świeżo upieczona matka mieszkająca w mieście Portland, w stanie Oregon. Jej przykładem posłużyło się amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC), ostrzegając kobiety przed jedzeniem własnego łożyska. Dziecko naszej bohaterki zachorowało niedługo po przyjściu na świat. Lekarze nie mieli pojęcia skąd wzięła się ta infekcja, jednak kiedy matka poinformowała ich o tym, że przyjmuje kapsułki z łożyskiem, specjaliści wpadli na pewien trop.

Ostatecznie przebadano zawartość kapsułek i okazało się, że znajdowały się tam bakterie, które wcześniej można było znaleźć w łożysku. Firma produkująca kapsułki zapewne nie podgrzała łożyska do odpowiedniej temperatury, przez co bakterie przeżyły cały ten proces. Na szczęście dziecku nic się nie stało – udało się wyleczyć je dzięki kuracji antybiotykowej.

Niech to jednak będzie przestrogą dla innych matek, które zamierzają pożerać właśnie tę część własnego ciała.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze