4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Z regularnymi palaczami marihuany dzieje się coś bardzo niedobrego

10 Mar 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Wpisy o marihuanie pojawiały się już bardzo często na łamach naszego serwisu. Mogliście z nich dowiedzieć się między innymi o ty, że nawet niskie dawki marihuany powodują zmiany w mózgu. To jednak nie wszystko, mogliście bowiem przekonać się również, co dzieje się w mózgach regularnych palaczy. Marihuana ostatnimi czasy stała się całkiem płodnym tematem. Co chwilę w sieci pojawia się coś nowego. Tym razem przytoczymy Wam wyniki bardzo ciekawych badań, przeprowadzonych w Einstein Medical Center w Filadelfii. Nie będą to jednak dobre wieści dla wszystkich miłośników używki.

Eksperci przejrzeli dane pochodzące z ponad 1 000 szpitali rozsianych na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Przeanalizowano akta łącznie ponad 20 milionów osób w wieku od 18 do 50 lat, z czego 316 000 osób stanowili użytkownicy marihuany – jak zaznaczono w „papierach”. Warto w tym miejscu również dodać, że dane pochodziły z lat 2009 – 2010, czyli z czasu kiedy marihuana nie była jeszcze w pełni legalna w żadnym ze stanów.

Przejdźmy więc do wniosków. W trakcie żmudnego przeglądania wielu tysięcy akt zauważono, że osoby palące marihuanę, są aż o 26% bardziej narażone na pojawienie się u nich udaru mózgu oraz o 10% bardziej narażone na pojawienie się u nich ataku serca – w porównaniu do osób, które z marihuaną nie miały nic wspólnego (przynajmniej na papierze). Eksperci twierdzą, że w trakcie badań wzięli pod uwagę wszystkie inne czynniki, które mogły zwiększyć ryzyko wystąpienia tego typu schorzeń – takie jak otyłość, spożywanie alkoholu czy palenie papierosów.

Próba była całkiem spora, a więc nie można tutaj mówić o błędach. Warto jednak wspomnieć o tym, że przecież notka o używaniu marihuany na pewno nie pojawiła się w aktach wszystkich palaczy – szczególnie, że w tym czasie używka była nielegalna w całym kraju. Mogły pojawić się również inne niedopowiedzenia, takie jak to, w jaki sposób konsumowano marihuanę, czy palono ją z tytoniem itd.

Przy okazji innych badań odkryto w komórkach sercowych receptory kannabinoidowe, co może tłumaczyć jakikolwiek związek marihuany z chorobami serca.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Telegraph

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze