4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Zabiegi chirurgiczne w XIX wieku były zarówno dziwne, jak i przerażające – zobaczcie to na ilustracjach

11 Lut 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Chirurgia – czymże byłaby ona dzisiaj gdyby nie błędy, które ludzkość popełniała w tej dziedzinie w przeszłości. Jeśli wydaje Wam się, że niektóre zabiegi w dzisiejszych czasach przeprowadzane są w sposób „barbarzyński”, to zapraszamy Was do obejrzenia kilku ilustracji. Pochodzą one z szerokiego i ogólnodostępnego zbioru jednej z angielskich bibliotek Wellcome LibraryW naszym najnowszym wpisie możecie więc zobaczyć, jak w XIX wieku przeprowadzało się różne zabiegi.

Na samym początku warto chyba wspomnieć o znieczuleniu. Nie było ono wtedy powszechnie stosowane – przynajmniej na początku. Wprawdzie w starożytności znieczulano się opium, marihuaną oraz alkoholem, to jednak w XIX wieku raczej nie stosowano tych praktyk. Krojono więc „na żywca”. Właściwości znieczulające podtlenku azotu zostały odkryte wprawdzie w 1800 roku, to jednak pierwszy raz użyto go dopiero w 1844 roku. Niestety bez – jak to początkowo uważano – większego sukcesu, ponieważ pacjent krzyczał w trakcie zabiegu ekstrakcji zęba. Dopiero później wyjawił, że jego krzyki spowodowane były raczej szokiem i zaskoczeniem niż samym bólem. Zdarzenie to z pewnością spowolniło wprowadzenie znieczulenia na rynek. Przejdźmy jednak do samych ilustracji.
123123rfg

To co widnieje powyżej, to tak zwany zabieg mający na celu usunięcie wady oka, jaką jest zez. Jeszcze raz przypomnimy, że wszystko to robiono bez żadnego znieczulenia. Jeśli więc nie potraficie wyobrazić sobie wizyty i dentysty w celu usunięcia zęba bez znieczulenia, to pomyślcie, jak musieli czuć się ludzie żyjący w tamtych czasach.

awead

Powyżej widzimy ilustracje przestawiające zabiegi akupunktury (po lewej) oraz cięcia cesarskiego (po prawej). Pacjenci często byli operowani w zabrudzonych pokojach, niesterylnym sprzętem, przez lekarza, którego poziom higieny osobistej pozostawiał wiele do życzenia. Nic więc dziwnego, że bardzo często wdawały się zakażenia, które mogły skończyć się nawet śmiercią.

19-century-foot

Amputacje palców były dość często przeprowadzanym zabiegiem. Nie ograniczano się oczywiście tylko do palców u stóp, czasem ucinano nawet połowę stopy, czasem całą, czasem ucinano także dłonie – wszystko według potrzeb. Raz jeszcze dodamy, że całkowicie bez znieczulenia.

19-century-jaw

Całkowita amputacja dolnej części szczęki nie wyglądała wprawdzie zbyt zachęcająco, czasem jednak po prostu nie było innego wyjścia. Warto również wspomnieć, że zabiegi tego typu stanowiły swego rodzaju wyścig z czasem. Lekarze obawiali się kilku rzeczy: po pierwsze pacjenta, którego coraz bardziej bolało, wyrywał się i ogólnie był niespokojny; po drugie utrata krwi, nie stosowano nowoczesnych metod zapobiegawczych, a więc krew z pacjenta lała się tak, jak tylko chciała.

surgery-145653

Usuwanie różnych części języka w niektórych przypadkach również było koniecznością. Nie musimy chyba wspominać, że w XIX wieku współczynnik śmiertelności pacjentów na stołach operacyjnych był bardzo wysoki.

surgery-162352

W którymś momencie zaczęto już powoli wprowadzać znieczulenie, jako powszechną praktykę lekarską. Medycyna sama w sobie również coraz bardziej szła do przodu, a same gabinety, w których przeprowadzano zabiegi, zaczęły powoli przypominać te, które możemy oglądać dzisiaj.

surg

Niestety wciąż nie było do końca tak kolorowo, jak dzisiaj, ponieważ chirurdzy nie byli całkowicie zaznajomieni z samym działaniem znieczulenia. Co za tym idzie bardzo często zdarzało im się źle obliczać dawki, co na ogół kończyło się śmiercią pacjenta.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Wellcome Trust

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze