4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Zachorowanie na grypę w ciąży zwiększa ryzyko autyzmu?

23 Cze 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Grupa amerykańskich i norweskich naukowców wykazała, że kobiety, które przechodzą w ciąży grypę, mogą zwiększyć swoje prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – czy nadmierne przyjmowanie niektórych witamin w czasie ciąży, zwiększa ryzyko wystąpienia autyzmu? Artykuł z wynikami badania opublikowano w czasopiśmie mSphere.

Badacze przeanalizowali dane pochodzące z dokumentacji medycznej oraz pracowali w oparciu o analizę potwierdzonych laboratoryjnie przypadków grypy u kobiet w ciąży. Eksperci przebadali kwestionariusze oraz pobrali próbki krwi od 338 matek w Norwegii, które urodziły dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Próbki krwi pobrano od matek w połowie ciąży i po porodzie. Odnotowywano również czy w trakcie ciąży dokuczało im przeziębienie, grypa lub inne niepokojące objawy. Grupa kontrolna składała się z 348 kobiet, które podczas ciąży były zdrowe.

Mimo iż badania wykazały, że kobiety, które przechodzą w ciąży grypę, mogą zwiększyć swoje prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, eksperci podkreślają, że ich wynik nie jest istotny statystycznie.

„Matki nie powinny myśleć, że obecność zakażenia w czasie ciąży oznacza, że dziecko będzie miało autyzm. To może być tylko jeden z czynników ryzyka”

– powiedział współautor badania W. Ian Lipkin.

Jednak, jeżeli wynik jest prawdziwy, wówczas, zdaniem autorów, przyczyną potomstwa z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, może być odpowiedź układu odpornościowego matki na chorobę, która atakuje mózg płodu podczas okresu płodowego ciąży.

„Mózg płodu ulega szybkim zmianom, które czynią go podatnym na matczyną odpowiedź immunologiczną”

– dodaje W. Ian Lipkin.

Ostatnie badania sugerują, że przyjęcie do szpitala z powodu infekcji wirusowej u matki w pierwszym trymestrze ciąży i zakażenia bakteryjne u matki w drugim trymestrze ciąży, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu.

W innych badaniach naukowcy stwierdzili, że kobiety aktywnie zakażone w czasie wczesnej ciąży wirusem opryszczki narządów płciowych, miały dwukrotnie większe szanse na urodzenie dziecka, u którego później zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Kolejne nowe studium donosi, że gorączka u matki w czasie ciąży, może podnosić ryzyko rozwinięcia się u dziecka zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Sciencedaily

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze