4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Zachowanie Löwa pod kątem nauki – obrzydliwe czy zupełnie normalne?

30 Cze 2016
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Bycie trenerem piłkarskim z pewnością wiąże się z ogromnym stresem. W końcu to on jest w dużej mierze odpowiedzialny za wyniki danej reprezentacji. Stawka, jak wiadomo jest wysoka. W grę wchodzi tu nie tylko honor i walka o przetrwanie, ale też ogromne, wielomilionowe kontrakty. O tym jak nerwowe jest to zajęcie przekonaliśmy się chociażby ostatnio, kiedy w sieci znów pojawiła się seria prześmiewczych memów i filmików ukazujących niemieckiego trenera piłkarskiego i selekcjonera reprezentacji Niemiec – Joachima Löwa – i jego „nietypową ” (a może „typową”) reakcję na stres? Mówiąc wprost – chodzi tu o jego mało kulturalne zachowanie na boisku – grzebanie w spodniach, wąchanie pachy czy dłubanie w nosie, którego dopuścił się on na oczach milionów widzów z całego świata, którzy zasiedli przed telewizorami, by śledzić zmagania niemieckiej reprezentacji.

Mimo wielokrotnych przeprosin i tłumaczenia, że jest to tylko „zwykła reakcja na stres”, Löw wciąż daje się złapać na tym mało eleganckim zachowaniu. Jednak, zdaniem naukowców, to co robi, jest zupełnie normalne i wcale nie jest to zjawisko rzadkie czy nietypowe.

Poproszony o komentarz na konferencji po meczu Niemców z Ukrainą, trener powiedział, że nie zrobił tego specjalnie (chodzi dokładnie o moment, w którym włożył dłoń w spodnie a następnie powąchał palce; przy innej okazji wąchał swoją pachę), tylko podświadomie.

„Widziałem zdjęcia i oglądałem wideo z meczu z Ukrainą, na którym zobaczyłem co robię. Musiałem robić to podświadomie. Stało się i jest mi naprawdę przykro. Poziom adrenaliny był naprawdę wysoki. Postaram się zachowywać lepiej w przyszłości” – obiecał.

Mimo zapewnień i chęci zmiany, Löw znów jednak wsadził rękę w spodnie podczas spotkania ze Słowacją.

Co sądzą o takim zachowaniu naukowcy?

Ich zdaniem, takie postępowanie jest zupełnie normalne i może być „niekontrolowaną reakcją na stres”. Według Adrianny Zagórskiej-Pachuckiej, psycholog sportu, która pracuje m.in. z piłkarzami Legii, jest to „zachowanie typowe dla małego dziecka”.

Psycholog zwróciła już na to uwagę podczas jednego z meczów i stwierdziła, że „niegrzeczne” zachowanie Löwa to nic innego, jak tylko jego odpowiedź na stres, a zarazem sposób na regulację nawarstwiających się podczas meczu emocji.

„Pomyślałam wówczas, że stres zaczyna go przygniatać. Wierzę, że to zachowanie może dziać się poza jego świadomością. Nie kontroluje ich” – psycholog przyznała w rozmowie z portalem naTemat.

„Poziom stresu jest u Löwego tak ogromny, że wycofuje się do okresu dzieciństwa. Proszę zwrócić uwagę, że małe dziecko grzebie w swoich zakamarkach. Pod wpływem silnych emocji, stresu, u wielu osób odzywa się to zachowanie” – dodaje Zagórska-Pachucka.

„I to wcale nie jest rzadkie. Czasem można zauważyć w korku osoby, które ukradkiem grzebią w nosie, a potem… Nie będę opisywała. To często reakcja na stres” – kontynuuje psycholog.

Z kolei, profesor Zbigniew NęckiUniwersytetu Jagiellońskiego uważa, że zachowanie trenera to „zwierzęce odruchy”, które wskazują, że może on cierpieć na zaburzenia społeczne.

„Występują u małp naczelnych. Wąchanie swego zapachu to przygotowanie własnego terenu. W ten sposób podbudowuje własne ego, chociaż niezgodne z zasadami kultury. Trener pokazuje też zaburzenie społeczne. Na poziomie emocjonalnym może dawać mu poczucie mocy. W jego przypadku dość manifestacyjne zachowanie, w normalnych warunkach robi się w łazience” – zauważa Nęcki.

Czy dałoby się mu jakoś pomóc?

„Oczywiście, że można mu pomóc. Warto byłoby zastosować element kontroli innych osób. Chociaż nie do końca tutaj pomoże straszenie. Trener poddany jest skrajnym emocjom. Jego zachowanie to prawie jak odruch Pawłowa” – twierdzi Zagórska-Pachucka.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Na Temat

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze