4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Zagadka matematyczna, która podbiła internet! Sprawdź, czy dasz jej radę

15 Kwi 2015
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Kilka dni temu, jeden z prezenterów telewizyjnych z Singapuru – Kenneth Kong – opublikował na swoim Facebook’u pewną zagadkę matematyczną. Jest ona przeznaczona dla młodzieży w wieku 15-17 lat. Z przyczyn niewiadomych, zagadka podbiła cały internet, powtarzając tym samym sukces sporu o kolor pewnej sukienki. Sprawa nabrała takiego pędu, że zajął się nią nawet New York Times oraz brytyjski The Guardian.

MathsProblem (1)

Więc przejdźmy do rzeczy! Albert i Bernard właśnie zaprzyjaźnili się z Cheryl i chcą się dowiedzieć, kiedy ta ma urodziny. Cheryl podała im listę 10 możliwości – tylko jedna z nich jest poprawna.
15 Maja, 16 Maja, 19 Maja – 17 Czerwca, 18 Czerwca – 14 Lipiec, 16 Lipiec – 14 Sierpnia, 15 Sierpnia, 17 Sierpnia

Cheryl podała Albertowi miesiąc swoich urodzin, a Bernardowi dzień swoich urodzin – oczywiście na osobności. Po czym Albert powiedział: „nie wiem, kiedy Cheryl ma urodziny, ale wiem za to, że Bernard też tego nie wie.” Na co Bernard odpowiedział: „na początku nie widziałem, kiedy Cheryl ma urodziny, ale teraz już wiem.” Na co Bernard odpowiedział: „w takim razie ja też już wiem, kiedy Cheryl ma urodziny.” Pytanie więc: kiedy Cheryl ma te swoje urodziny?

Dacie radę rozwiązać zagadkę? Niezależnie od tego co postanowiliście, zapewne ciekawi jesteście prawidłowiej odpowiedzi.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć rozwiązanie.

Źródło: Kenneth Kong – Facebook, The Guardian, New York Times.

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze