4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Zagrożenie awarią elektrowni jądrowej – w Belgii i w Niemczech władze rozdają tabletki z jodem

02 Wrz 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Wokół elektrowni jądrowej Tihange w Belgii już od wielu miesięcy krąży sporo kontrowersji. Na ścianie reaktora już od jakiegoś czasu pojawiają się nowe pęknięcia. Nie wiadomo, czy niesie to z sobą aż tak duże zagrożenie, jednak władze kraju wolą dmuchać na zimne. W związku z tym 1 września rozpoczęto szeroko zakrojoną akcję rozdawania obywatelom tabletek zawierających wysokie stężenie jodu. Na początku akcja miała dotyczyć tylko okolicznych mieszkańców, jednak ostatecznie zadecydowano, że obejmie ona cały kraj.

Niemcy również obawiają się o bezpieczeństwo mieszkańców swojego kraju. Wczoraj władze przygranicznych miast i miasteczek rozpoczęły podobną akcję. W obydwu państwach zastrzeżono jednak, aby tabletek nie przyjmowały osoby starsze. W podeszłym wieku wchłonięcie na raz tak dużej ilości jodu mogłoby wiązać się ze sporym ryzykiem. W elektrowni atomowej w Doel pojawił się niestety ten sam problem. Ściany znajdującego się tam reaktora również delikatnie zaczęły pękać.

Władze sąsiednich krajów – w szczególności Niemiec – apelują do Belgów o rozwagę i czasowe wyłączenie działania reaktorów do czasu naprawienia ich ścian. Belgom jednak niełatwo podjąć taką decyzję, ponieważ elektrownie atomowe stanowią ich główne źródło zasilania dla całego kraju. Dodatkowo władze Niemiec obawiają się ewentualnych ataków terrorystycznych. Nadkruszone ściany reaktorów znacznie łatwiej zniszczyć, co wiązałoby się z poważnymi problemami na terenach otaczających elektrownie.

Źródło: BBC

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze