4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Zamiast na szczepienie zabrali dziecko na ospa-party. Teraz opłakują jego śmierć

18 Mar 2016
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Dopiero niedawno pisaliśmy dla Was o przypadku półtorarocznego dziecka, które poniosło śmierć w wyniku powikłań związanych z zapaleniem opon mózgowych – do przeczytania  tutaj. Przykładów podobnej ignorancji i lekkomyślności nie musimy jednak szukać za oceanem, bowiem znajdziemy je u nas nad Wisłą. Okazuje się, że rodzice którzy nie są zwolennikami szczepienia swoich dzieci, w zastępstwie urządzają im tzw. „ospa party”.

W ostatnim miesiącu półtoraroczne dziecko trafiło w stanie agonalnym do jednego ze szpitali w Warszawie. Niestety na ratunek okazało się już za późno i dziecko zmarło. Winna była ospa. Do zarażenia się dziecka doszło prawdopodobnie w trakcie jednego z „ospa party”, na które rodzice zabrali swoją pociechę. Cała idea tego typu spotkań polega na tym, że zdrowe dziecko spotyka się z chorym dzieckiem, aby się od niego zarazić. Raz przebyta ospa ma uodpornić malucha na całe życie. Rzeczywistość okazuje się jednak nieco inna.

Wprawdzie niewiele przypadków ospy wietrznej kończy się śmiercią, to jednak istnieje spore ryzyko wystąpienia powikłań, które mogą skończyć się Zwykle wystarczy pojedynczy kontakt z osobą zakażoną, aby samemu „złapać” wirusa. Lekarze pediatrii biją na alarm, ich zdaniem tego typu „party” urządzane są w Polsce coraz częściej. Rodzice wybierają tę drogę zamiast standardowego szczepienia.

Profesor Teresa Jackowska – konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii – jest zdania, że dyrektor szpitala powinien skierować sprawę do prokuratury. Wprawdzie rodzice zapłacili już bardzo wysoką cenę za swoją bezmyślność, to jednak ten przypadek powinien posłużyć za przykład dla wszystkich innych, którzy zamierzają wybrać podobny sposób „budowania odporności” swojego dziecka.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: TokFM

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze