4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Zarezerwujcie sobie czas z piątku na sobotę, bowiem tej nocy Księżyc zafunduje nam niezwykłe widowisko

06 Lut 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

W piątkową noc czeka nas naprawdę bardzo ciekawe widowisko, które rozegra się nocnym niebie. 10 dnia lutego ma nastąpić bowiem półcieniowe zaćmienie Księżyca. Technicznie rzecz ujmując odbędzie się ono dopiero 11 lutego, jednak nasz naturalny satelita zacznie wchodzić w fazę półcienia już 10 lutego, czyli w piątek. Czym jest jednak zaćmienie półcieniowe i czym różni się od całkowitego i częściowego zaćmienia Księżyca? Już spieszymy z wyjaśnieniem.

strefy_zacmienia_ziemi-svg

Powyższa ilustracja powinna pomóc w lepszym zrozumieniu całego zjawiska. Wyjaśnijmy może najpierw oznaczenia. A to oczywiście Słońce, B to oczywiście Ziemia, a C to Księżyc. D to tzw. stożek półcienia, a E to tzw. stożek cienia całkowitego. Pewnie zaczynacie powoli rozumieć różnicę. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to Księżyc całkowicie wejdzie w stożek cienia całkowitego, to mamy wtedy zaćmienie całkowite. Kiedy tylko częściowo schowa się w stożku cienia całkowitego, wtedy mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym.

W piątek jednak nie będziemy oglądać żadnego z powyższych, bowiem księżyc wejdzie tylko w strefę stożka półcienia. Wejdzie on w nią natomiast aż w 98%, oznacza to więc, że będziemy w stanie gołym okiem zaobserwować z Ziemi lekkie zaciemnienie górnej części Srebrnego Globu. Objawi się ono w postaci cienia, lub „lekkiego nadgryzienia” Srebrnego Globu. Oczywiście każdy sprzęt do obserwacji – choćby lornetka – znacznie ułatwi nam obserwacje. Warto więc coś sobie przygotować.

Księżyc zacznie wchodzić w stożek półcienia już o godzinie 23:34 polskiego czasu. Swoje maksimum (czyli wspomniane wcześniej 98%) osiągnie o godzinie 1:43. Całkowicie wyjdzie ze stożka półcienia o godzinie 3:53. Godziny są wprawdzie późne, jednak sprzyjają one obserwacji, ponieważ właśnie wtedy nasz naturalny satelita będzie znajdował się wysoko na niebie.

Na sam koniec zaznaczymy, że obserwacje najlepiej prowadzić oczywiście z dala od zanieczyszczenia światłem charakterystycznego dla dużych miast. Możecie więc zafundować sobie małą wycieczkę na wieś, czy nawet zanocować w jakimś pensjonacie na uboczu. W sam raz pomysł na spędzenie romantycznego weekendu – choć do Walentynek jeszcze kilka dni. Oczywiście nie zapomnijcie o wcześniejszym sprawdzeniu prognozy pogody na dany dzień, ponieważ może czekać Was przykra niespodzianka.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze