4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
BLOG

Zmarł jeden z najznamienitszych naukowców naszych czasów

30 Sie 2015
BLOG
autor: Marcin Kabziński

Dziś, 30 sierpnia 2015 roku, we własnym domu zmarł najwybitniejszy żyjący neurobiolog – Oliver Sacks. Naukowiec został pokonany przez nowotwór, który gnieździł się w jego ciele od 9 lat. Z początkiem bieżącego roku lekarze wykryli na wątrobie naukowca liczne przerzuty i prognozowali wybitnemu neurologowi maksymalnie kilka tygodni życia. Z rakiem Sacks walczył jeszcze przez ponad pół roku.

Naukowiec był w pełni świadomy nieuchronnego końca. Dał tego wyraz oficjalnie żegnając się w liście z czytelnikami New York Times:

„Zaledwie miesiąc wcześniej czułem się całkiem nieźle. Jednak szczęście się już skończyło. Lekarze poinformowali mnie o licznych przerzutach do wątroby. Nie zamierzam się poddać i w momencie gdy piszę te słowa czuję, że intensywnie żyję. W ostatnich chwilach chcę pogłębić moje przyjaźnie, pożegnać się z najbliższymi, pisać, podróżować, jeżeli tylko siły na to pozwolą. Chcę skupić się na pracy i swoich przyjaciołach. Żadnej telewizji i zero polityki, od teraz przestanę się również zajmować sprawą globalnego ocieplenia. Oczywiście nadal przejmuję się tymi rzeczami, ale to już nie moja sprawa – to należy do przyszłości. W swoim życiu kochałem i byłem kochany – dużo otrzymałem i sam sporo dałem”.

Oliver Sacks 9. lipca obchodził 82. urodziny. Neurobiolog wsławił się między innymi niekonwencjonalną terapią osób cierpiących na śpiączkowe zapalenie mózgu. Był też autorem wielu opracowań popularnonaukowych oraz książki pt. „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem”.

Źródło: Wikipedia, New York Times

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze