4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Zmarła najstarsza Polka. W wieku 111 lat i 9 miesięcy odeszła pani Jadwiga Szubartowicz z Lublina

21 Lip 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie, jak jeszcze niedawno pisaliśmy dla Was o najstarszym ojcu w Polsce? W kwietniu tego roku padł nowy rekord. Musimy przyznać, że wyczyn Pana Andrzeja naprawdę robi wrażenie. Dziś niestety nie będziemy poruszać tak wesołego tematu, dzisiaj będzie wręcz przeciwnie. Chcemy bowiem poinformować Was o śmierci najstarszej osoby, która mieszkała w naszym kraju. Pani Jadwiga Szubartowicz zmarła w wieku 111 lat i 9 miesięcy w Lublinie – w tym samym mieście, w którym urodziła się w 1905 roku.

Życie pani Jadwigi nie było usłane różami. Już jako dziecko była świadkiem rewolucji październikowej – mieszkała bowiem przez jakiś czas w Sankt Petersburgu. Później ukończyła gimnazjum Sióstr Urszulanek i studia pedagogiczne. Przez całe życie pracowała w kilku zawodach – była m.in. księgową, pracowała także w redakcji „Kuriera Lubelskiego” a potem w Izbie Rzemieślniczej.

Okupacja niemiecka również nie przyniosła nic dobrego pani Jadwidze. Aresztowano jej brata, który później trafił do obozu koncentracyjnego w Majdanku. Po tygodniu jednak wyszedł, tylko po to aby znów wpaść w łapy okupanta i trafić do obozu w Buchenwaldzie, gdzie zmarł. W roku 1952 pani Jadwiga wyszła za Antoniego Szubartowicza, weterana bitwy pod Monte Cassino.

Pani Jadwiga dzierżyła w swoich rękach tytuł najstarszej Polki od 1 sierpnia 2015 roku, kiedy to zmarła 109-letnia Jadwiga Młynek z Kalisza. Jej wiek został jednak oficjalnie potwierdzony przez Gerontology Research Group i portal Najstarsi Polacy dopiero w październiku 2015 roku, kiedy kobieta ukończyła 110 lat.

Życie człowieka na tej Ziemi nie jest proste ani łatwe. Trzeba stale się dokształcać i doskonalić. Z pomocą Boga, szukać piękna, dobra i prawdy, a zło niszczyć i łamać

– tak brzmiało motto pani Jadwigi.

Swoje ostatnie dni spędziła w Domu Pomocy Społecznej w Lublinie, gdzie zmarła 20 lipca 2017 roku około godziny 14. Podobno zapytana o to, co jej zdaniem jest najważniejsze w życiu, bez chwili zastanawiania odpowiedziała, że jest to „miłość”.

W tej chwili najstarszą Polką jest pani Tekla Juniewicz urodzona 10.06.1906 roku w Gliwicach. Co ciekawe pierwsze 10 miejsc należy do kobiet. Pierwszy mężczyzna ma dopiero 11 miejsce – jest to Józef Żurek urodzony 31.08.1909 roku w miejscowości Czarnowo.

Źródło: Najstarsi Polacy, Wikipedia

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze