4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Zobaczcie co się stało, kiedy lwica przestraszyła wielkiego hipopotama

09 Sie 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Hipopotamy wydają się być takimi miłymi, wielkimi i potulnymi zwierzakami. Wiele osób ma niepohamowaną chęć przytulenia takiego giganta, kiedy tylko widzą jakiegoś na filmie czy zdjęciu. Jeśli należycie do tej grupy ludzi i wybieracie się do Afryki, to lepiej porzućcie swoje zamiary. Może się to bowiem dla was bardzo źle skończyć. Boleśnie przekonała się o tym pewna lwica, która jest jednym z bohaterów poniższego wideo. Cała akcja miała miejsce w rezerwacie Maasai Mara w Kenii, a autorem wideo jest Will Brookes, który spędzał tam swój miesiąc miodowy.

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale hipopotamy potrafią być bardzo agresywne. Są to zwierzęta terytorialne. Wprawdzie objawia się to głównie wtedy, kiedy przebywają w wodzie, jednak na lądzie potrafią również dać w kość – i to dosłownie. Średnia masa ciała dorosłego samca potrafi sięgać nawet 1 800 kg, a starsze osobniki potrafią ważyć nawet do 3 000 kg. Długość ciała hipopotama sięga czasem nawet 5 metrów, choć średnia waha się gdzieś w granicach 4 metrów. Tak wielkie „cielsko” potrafi więc narobić sporo szkód. Hipopotamy szczególnie zaciekle walczą z krokodylami, które często przebywają w wodzie na ich terytorium. Pomagają im w tym długie kły, których długość potrafi wynosić nawet 30 cm.

Niestety przestraszony i zaniepokojony (otwarta pysk sygnalizuje, że zwierze czuje się zagrożone) hipopotam potrafi również być niebezpieczny. Boleśnie przekonała się o tym pewna lwica, którą możecie oglądać na poniższym wideo. O co chodzi? Zobaczcie może sami.

Wydawać by się mogło, że lwica uszła cało ze starcia. Niestety – jak donoszą świadkowie zdarzenia – odnaleziono ją później martwą. Śmierć nastąpiła z winy licznych obrażeń wewnętrznych, które zafundował jej ten kolos. Najsmutniejsze jest jednak to, że lwica kierowana była tylko i wyłącznie ciekawością. Nie zamierzała krzywdzić hipopotama, a jedynie sprawdzić „co to w ogóle jest”,

Niewiele osób o tym wie, ale hipopotamy odpowiedzialne są za śmierć bardzo wielu osób w Afryce. Rocznie zabijają one więcej mieszkańców Czarnego Lądu (oraz turystów) niż jakakolwiek choroba (w tym także malaria).

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Maasai mara Sightings – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze