4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Zobaczcie co wyczynia ten niepozorny małż! To wideo stało się istnym hitem w internecie

16 maja 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Sami dobrze wiecie, jak lubimy przyglądać się „viralowym” filmikom – i różnej innej zawartości – które są udostępniane co jakiś czas w sieci. Aby coś stało się tzw. „viralem” musi w krótkim czasie zdobyć niesamowitą popularność. Wiecie, mnóstwo udostępnień, wyświetleń, polubień. Od czasu do czasu to coś powinno również pojawić się w mediach. Jeśli zagości do tego wszystkiego w jakiejś telewizji publicznej, to możemy już mówić o sukcesie absolutnym. Najlepszym przykładem tego typu treści jest film, na którym jego twórca przecina różne przedmioty nożem rozgrzanym do czerwoności.

Nasz dzisiejszy filmik również jest viralem. Wrzucono go na portal Facebook, a konkretnie na stronę The Weather Channel – 10 maja. Wyświetlono go natomiast już aż 16 milionów razy, zyskał on również 71 tysięcy polubień, ponad 32 tysiące komentarzy i prawie 150 tysięcy udostępnień. Głównym bohaterem jest małż nożeniec pacyficzny, który robi to, co zwykle robią te zwierzęta w swoim życiu – zakopuje się w piasek. Organizm ten został zresztą do tego stworzony – zobaczcie sami. Pod filmikiem znajdziecie nasze wyjaśnienie.

Nie ma rąk ani żadnych szczypców, a mimo to potrafi doskonale zakopać się w piasku. Tego typu małże są w stanie osiągnąć głębokość nawet 0,6 m. Wszystko to jest w stanie zrobić dzięki swojej nóżce. To właśnie ona tutaj „prowadzi”. Małż potrafi napompować ją odpowiednio wodą, aby ta nieco spuchła, dzięki czemu kopanie w piasku jest znacznie łatwiejsze. Dodatkowo wypuszcza on z siebie pewną ilość wody, nawilżając w ten sposób swoje otoczenie, aby móc zagłębić się nawet w suchym piasku. Nóżka więc kopie, a cała reszta sunie za nią. Czynność ta powtarzana jest aż do osiągnięcia odpowiedniej głębokości.

To co widzicie na końcu – to tryśnięcie piaskiem z wodą – to nie element kopania. Małż w ten sposób po prostu pozbywa się nadmiaru wody oraz piasku, które nagromadziły się wewnątrz jego ciała.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze