4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Zobaczcie, jak naprawdę wygląda powierzchnia Plutona – to wideo pokazuje ją w szczegółach

05 Sie 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pluton. Jedna z planet karłowatych naszego układu. Kiedyś wchodziła w skład tych standardowych, jednak w międzyczasie straciła ten status – dokładnie w roku 2006. Pluton jest najjaśniejszym obiektem pasa Kuipera. Planetę obiega 5 księżyców o których wiemy. Jedne z nich – Charon – ma tylko o połowę mniejszą średnicę od samego Plutona. Czy zdawaliście sobie jednak sprawę, jak małą jest ta planeta? Najlepiej przekonać się o tym dzięki tym nietypowym porównaniom.

W 2015 roku dzięki sondzie New Horizons znaleźliśmy się tak blisko Plutona, jak jeszcze nie byliśmy nigdy. To właśnie za jej pośrednictwem uzyskaliśmy dostęp do zdjęć powierzchni planety. Do tej pory mogliśmy jedynie domyślać się, jak ona wygląda naprawdę. Tak właśnie powstało m.in. poniższe wideo. Naukowcy posłużyli się blisko setką zdjęć, które zostały dostarczone przez New Horizons. Następnie dodali do tego wszystkiego cyfrowe modele wysokościowe i mamy rezultat.

To jednak nie wszystko. Naukowcy z NASA stworzyli bowiem drugie wideo, na którym możemy podziwiać model powierzchni Charona – największego naturalnego satelity Plutona. Zrobili to dokładnie w ten sam sposób, w jaki stworzyli powyższy film przedstawiający powierzchnię Plutona – czyli zdjęcia + cyfrowe modele wysokościowe.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: NASA.gov Video – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze