4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
CHEMIA

Zobaczcie jak naukowiec amator podpala swój basen, a następnie gasi pożar…

31 maja 2016
CHEMIA
autor: Anna Borkowska

Nastoletni bunt może przybierać różne formy. Niektórzy robią sobie głupie fryzury lub dziwne tatuaże. Inni zamykają się w czterech ścianach i słuchają głośnej muzyki. Jednak naukowiec amator, którego za chwilę zobaczycie, postanowił wbrew woli swojej matki, podpalić rodzinny basen.

Słynny eksperymentator o pseudonimie The Backyard Scientist, opublikował właśnie na swoim profilu na YouTube filmik ukazujący jego najnowszy eksperyment. Wideo w ciągu niespełna 3 dni obejrzano już ponad 1 309 000 razy!

Co niesforny Kevin przygotował dla nas tym razem? Młody naukowiec postanowił sprawdzić, co się stanie z wodą w basenie, jeśli dodamy do niej eteru dietylowego, i czy uda mu się ugasić płomienie za pomocą dwóch kanistrów z ciekłym azotem.

Eter dietylowy jest cieczą skrajnie łatwopalną i unosi się na wodzie (związek ten ma również właściwości narkotyczne, nasenne i znieczulające), więc The Backyard Scientist postanowił sprawdzić, czy uda mu się wzniecić pożar w basenie, a następnie zgasić go za pomocą ciekłego azotu. Ponieważ ciekły azot również unosi się na powierzchni wody, tworzy barierę tlenową, która gasi szalejące płomienie.

Jako bonus, naukowiec postanowił przeprowadzić ten sam wyczyn, ale z suchym lodem zamiast ciekłego azotu. Oba eksperymenty zakończyły się… Zresztą, zobaczcie sami. Są naprawdę widowiskowe!

Źródło: Gizmodo

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze