4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Zobaczcie jak wygląda lądowanie największego samolotu pasażerskiego w trakcie orkanu Ksawery

06 Paź 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Wszyscy zapewne odczuliście skutki przejścia orkanu Ksawery nad Polską. Pozrywane linie energetyczne, powalone drzewa, uszkodzone dachy, zdewastowane samochody, setki rannych i co najmniej dwa zgony. Tak wygląda bilans po ostatniej wichurze. Wyobrażacie sobie jednak lądować samolotem w trakcie tak silnego wiatru? Eksperci podają, że jego prędkość miejscami dochodziła nawet do 150 km/h – a to już bardzo dużo. Piloci tego Airbusa A380 mieli więc przed sobą trudne zadanie.

Do zdarzenia doszło na lotnisku w Düsseldorfie, a film został udostępniony w serwisie YouTube zaledwie wczoraj. Od tamtej pory obejrzano go ponad 600 000 razy. Nic zresztą dziwnego, taki pokaz umiejętności pilotów to prawdziwa uczta dla oczu. Samolot należał do linii lotniczych Emirates. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ta ogromna maszyna jest w stanie pomieścić nawet 555 pasażerów przy podziale na trzy klasy i aż 853 przy konfiguracji całej maszyny do standardu klasy ekonomicznej.

Rozpiętość skrzydeł Airbusa A380 wynosi prawie 80 metrów przy długości całej maszyny wynoszącej aż 73 metry. Całkowita masa własna samolotu to aż 276 000 kg – robi wrażenie, prawda? Utrzymanie kontroli nad takim kolosem wymaga umiejętności, a utrzymanie jej przy tak silnym wietrze to już prawdziwa sztuka. Zobaczcie zresztą sami tę nierówną walkę.

Źródło: Cargospotter – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze