4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Zobaczcie, jak wygląda świat widziany oczami osy

13 Lut 2016
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Pod koniec ubiegłego roku pokazywaliśmy Wam wideo, na którym mogliście zobaczyć, jak widzą: pies, kot, ptak, mucha, wąż, szczur, ryba, a nawet rekin. Zespół australijskich i niemieckich naukowców odtworzył za pomocą zsynchronizowanych, bardzo szybkich kamer, lot widziany oczami osy Cerceris australis. Badaczom najbardziej zależało na tym, żeby dowiedzieć się, jak owady te nauczyły się zapamiętywać drogę do swojego gniazda (ten typ os zamieszkuje malutkie doły wykopane w ziemi). Najnowsze odkrycia naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie „Current Biology”.

Eksperci pod wodzą profesora Jochena Zeila z Australian National University Research School of Biology, odtworzyli obraz widzenia osy, wykorzystując modele 3D i kamery stereo, dzięki czemu odkryli, że po opuszczeniu gniazda, osy przemieszczają się wzdłuż łuków skupionych przy jego wejściu.

„Opuszczając gniazdo, osa zawsze patrzy na nie z góry. Następnie, lecąc dalej odwraca się, by spojrzeć na swoje gniazdo (otwór o rozmiarach gumki od ołówka, wyryty w gołej ziemi) i zastanawia się nad powrotną drogą do domu. Wtedy owad ten zapamiętuje drogę za pomocą różnych obiektów: drzew, skał, gałęzi. Napotykając na nie, osa próbuje lecieć na prawo i na lewo od nich, ustalając znajomy obraz – i tak krok po kroku, znajduje swoją drogę do domu” – mówią badacze.

„Osy patrzą wstecz na gniazdo z punktu widzenia ich przyszłego powrotu. To trochę jak opuszczenie hotelu w nieznanym środowisku. Aby upewnić się, że go rozpoznać, kiedy będziesz wracać, odwracasz się, by na niego spojrzeć w momencie, kiedy go opuszczasz. To bardzo inteligentny sposób uzyskiwania wszystkich potrzebnych informacji, aby wrócić” – powiedział Zeil.

Rozszyfrowanie algorytmu lotu, zdaniem naukowców, może w przyszłości pomóc w opracowaniu bardziej zaawansowanych technologicznie robotów latających.

Źródło: Sciencemag, Sci-news

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze