4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Zobaczcie najnowsze zdjęcia powierzchni Plutona – tak blisko nie byliśmy nigdy!

07 Gru 2015
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Jakiś czas temu Pluton był w astronomicznym centrum uwagi, kiedy to sonda New Horizons przelatywała obok niego w niesamowicie niewielkiej odległości. Nie mieliśmy wcześniej możliwości obejrzenia zdjęć planety zrobionych z tak bliska. Jakiś czas później naukowcy rozgryźli to, jakiego koloru jest niebo na Plutonie. Jeśli jeszcze tego nie wiecie, to zajrzyjcie tutaj. Przejdźmy jednak do tematu bieżącego, czyli pierwszych tego typu zdjęć powierzchni karłowatej planety. Rzućcie okiem na kilka kadrów.

nh-1

nh-2

nh-3

Badacze są zdania, że tak ostrych zdjęć powierzchni Plutona nie uda nam się zrobić w ciągu kilku najbliższych dekad. Dokładność fotografii wynosi tutaj około 77-85 metrów na każdy piksel. Same zdjęcia zostały zrobione przez sondę około 15 minut przed tym, jak osiągnęła ona odległość najbliższą planecie (17 000 km).

Na łamach naszej strony dzielimy się z Wami tylko kilkoma kadrami. Jeśli chcecie obejrzeć w całości panoramiczne zdjęcie, to zajrzyjcie pod ten adres. Poniżej znajdziecie również wizualizację wideo, na której również możecie wszystko zobaczyć. Życzymy więc owocnego oglądania gór i kraterów Plutona.

Pasjonujesz się astronomią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

 

Źródło: NASA, ScienceAlert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze