4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Zobaczcie to na wideo! Autopilot samochodu Tesla przewidział kolizję przerażająco wcześnie

29 Gru 2016
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Samochody elektryczne z autopilotem firmy Tesla wciąż traktowane są przez wiele osób dosyć sceptycznie. Świat jednak powoli przekonuje się do tej marki. Wprawdzie nawet za najtańszy model trzeba słono zapłacić, to jednak w wielu krajach z zakupem Tesli wiąże się sporo profitów. Można wśród nich wymienić ot choćby darmowe autostrady, darmowe parkingi oraz możliwość wjazdu do pewnych stref miasta, które niedostępne są dla samochodów z silnikiem spalinowym.

Pozostaje jeszcze jednak kwestia autopilota. Wiele osób nie ufa tego typu nowinkom technologicznym, ponieważ od sprawności ich działania może zależeć życie pasażerów. Z jednej strony mają rację, choć Tesla podchodzi do tematu bardzo poważnie i pod żadnym pozorem nie udostępniłaby klientom systemu, który nie został wnikliwie przetestowany. Autopilot więc działa i sprawuje się całkiem nieźle. Najlepszym na to dowodem może być poniższe nagranie.

Film pochodzi z prywatnej kamery, zamontowanej na pokładzie jednego z samochodów firmy Tesla. Akcja rozgrywa się na autostradzie w Holandii. Maszyna spokojnie porusza się z prędkością 113km/h kiedy nagle… Zobaczcie zresztą sami.

Jak wyraźnie widzimy, autopilot Tesli przewidział zderzenie chwilę wcześniej, niż w ogóle do niego doszło. Wprawdzie sam kierowca również mógł zareagować, ponieważ wyraźnie widać było, że SUV zwalnia z powodu zakorkowania autostrady – to jednak całe zdarzenie wyraźnie go zaskoczyło. Kierowca małego samochodu, który poruszał się za SUVem, najwidoczniej nie zauważył zatoru i tak doszło do kolizji.

Co by jednak było, gdyby sytuacja była odwrotna i to z tyłu jechałby duży SUV a z przodu mały samochód? Wtedy ludzkie oko nie byłoby w stanie tak łatwo tego wychwycić. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi nowa technologia od Tesli – system wczesnego ostrzegania przed kolizjami.

We wrześniu firma wypuściła aktualizację dla oprogramowania autopilotów w swoich samochodach. Dzięki niej dodano nową funkcję przetwarzania informacji dla radaru. Po aktualizacji był on już w stanie wyłapywać takie sygnały, które mogły umknąć nawet kamerze zamontowanej z przodu pojazdu.

Radar jest więc w stanie nie tylko odbijać sygnał od samochodu znajdującego się przed nim, lecz także przepuszczać ten sam sygnał pod pojazdem i w ten sposób monitorować wszelkie zagrożenia, które mogą się tam znajdować. System wprawdzie wciąż nie jest idealny ale – jak widzimy na załączonym wideo – sprawdza się całkiem nieźle.

Źródło: Science Alert

 

 

 

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze