4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Związek Radziecki utworzył jezioro za pomocą bomby atomowej – zobaczcie, co dzieje się z nim dzisiaj

03 Paź 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Do internetu trafiło niedawno bardzo ciekawe nagranie, na którym możemy zobaczyć próby utworzenia zbiornika wodnego w Kazachstanie przez Związek Radziecki. Rzecz miała miejsce w 1965 roku, a samo wideo z całego zajścia robi naprawdę duże wrażenie. Możemy na nim zaobserwować wielkiego grzyba po wybuchu oraz ogromny krater. Ten krater miał pełnić funkcję wielkiej tamy, która miała zatrzymać bieg pobliskiej rzeki, jednocześnie napełniając lej wodą tak, aby powstało tam jezioro.

Całe przedsięwzięcie nosiło nazwę „Projekt Czagan”, ponieważ tak właśnie zwała się rzeka, na której przeprowadzano testy. Tak samo nazywa się utworzone wtedy jezioro, które istnieje do dzisiaj. Celem testów było sprawdzenie, czy przy pomocy broni jądrowej da się tworzyć zbiorniki wodne podobne do tych naturalnych. Odpowiedź jest jasna – da się, ale niestety nie warto. Jezioro Szagan do dzisiejszego dnia jest bowiem mocno napromieniowane. Z tego powodu często nazywane jest ono również Jeziorem Atomowym.

My nie będziemy już jednak dłużej zanudzać i zaprosimy was do obejrzenia materiału wideo, o którym była mowa wcześniej. Niestety narracja prowadzona jest w języku rosyjskim, jednak nie to jest tutaj najważniejsze.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze