Dlaczego koty wyjadają jedzenie zawsze ze środka miski i zostawiają to na brzegach
Wszystko w tym przypadku obraca się wokół kocich wąsów - czyli tzw. wibrysów. Koty traktują swoje wąsy, jako narzędzie pomagające orientować się w terenie. Ich wzrok nie jest najlepszy - szczególnie w niewielkich odległościach, więc wibrysy pomagają im lokalizować pewne przedmioty. Wibrysy mają również szerokość ciała kota, a więc za ich pomocą kot jest też w stanie stwierdzić, czy zmieści się przez daną dziurę lub szczelinę. 

I właśnie przez wibrysy większość kotów nie lubi wyjadać karmy z brzegów miski. Wiąże się to bowiem z przykrym uczuciem dotykania wąsami powierzchni samej miski z jedzeniem, co dla wielu kotów jest bardzo nieprzyjemne. 

Wśród kotów istnieje też taka dolegliwość, która nazywana jest zespołem zmęczonych wąsów. Sprawia ona, że wibrysy stają się jeszcze bardziej wrażliwe na dotyk, a kot często woli głodować niż ryzykować jedzenie z brzegu miski. 

Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór naczynia dla kota - czy to na wodę czy jedzenie. Miska musi być szeroka i nie może być głęboka. Brzegi miski powinny być jak najniższe, aby kot nie musiał dotykać ich wąsami. 

Pamiętajcie o tym, jeśli posiadacie kota. 
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 10 października 2018 o 21:10 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 lipca 2020 o 22:07
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 lipca 2020 o 20:07
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 lipca 2020 o 20:07
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 lipca 2020 o 17:07 przez Defdef

W 1964 roku 17 letnia kobieta, próbując popełnić samobójstwo skacząc z wieży Eiffla, wylądowała na przejeżdżającym samochodzie i przeżyła. Po czym rok później wyszła za mąż za właściciela samochodu.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef