Kosmos
31 stycznia na niebie wydarzy się coś tak niezwykłego, czego nie było od 152 lat
Superksiężyc to astrologiczna nazwa Księżyca w pełni, kiedy znajduje się on w tzw. perygeum, a więc w najmniejszej odległości od Ziemi na całej swojej orbicie. Przeciwieństwem perygeum jest apogeum, a więc sytuacja zupełnie odwrotna. Dzisiaj jednak to nam się nie przyda.


Kolejnym ważnym pojęciem jest niebieski Księżyc. Jest to nazwa, którą określa się drugą pełnię w ciagu jednego miesiąca. Pozostał nam więc już tylko krwawy Księżyc, czyli pojęcie często używane do określenia całkowitego zaćmienia Księżyca. Mamy więc już chyba wszystko. Przejdźmy więc do wieści - zarówno tych dobrych, jak i tych nieco gorszych. Zacznijmy może jednak od tych dobrych. 

Już 31 stycznia na niebie zbiegną się w czasie wszystkie opisane przez nas powyżej zjawiska. Będziemy mieć więc super, niebieski, krwawy Księżyc. Złe wieści są natomiast takie, że z obszaru Polski nie zobaczymy całkowitego zaćmienia naszego naturalnego satelity. Całe zjawisko zacznie się bowiem po godzinie 11:50 (początek zaćmienia półcieniowego) naszego czasu, a skończy lekko po 17 (koniec zaćmienia półcieniowego). Punkt kulminacyjny osiągnie o godzinie 14:30 (zaćmienie całkowite). 

Ostatni raz wszystkie te wydarzenia zbiegły się w czasie 152 lata temu - 31 marca 1866 roku. Jest więc nie lada okazja, aby spojrzeć na Księżyc chociaż przez chwilę. Nie martwcie się - superpełnia wciąż będzie widoczna z Polski. 


Dodano 24 stycznia 2018 o 17:01 przez Bartek Faryna źródło: http://www.businessinsider.com/how-to-watch-super-blue-blood-moon-eclipse-on-january-31-2018-1?IR=T

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728