Środowisko
Bałtyk to tykająca bomba ekologiczna! Na dnie zalegają niebezpieczne substancje, które wydostają się do wody
Jest to kilkadziesiąt ton różnego rodzaju broni chemicznej? Leży ona tam już od czasów II wojny światowej. Znajduje się w beczkach, które częściowo zaczynają się już rozszczelniać, co stanowi poważny problem. W beczkach możemy znaleźć różne specyfiki – od cyklonu B przez gaz musztardowy (iperyt), sarin, luizyt aż po adamsyt.


Hitlerowskie Niemcy dysponowały dużą ilością różnego rodzaju środków chemicznych. Po zakończeniu II wojny światowej Amerykanie i Rosjanie za bardzo nie wiedzieli co zrobić ze spuścizną, jaką pozostawili po sobie naziści. Wywóz i utylizacja okazały się bardzo kosztowne, a więc po prostu zatopiono beczki na dnie najbliższego morza – czyli Bałtyku. Od tego czasu minęło już nieco ponad 70 lat i beczki zaczęły dawać o sobie znać.

Największe skupisko beczek na terenie Polski  znajduje się w Głębi Gdańskiej. Największe skupiska jednak można znaleźć w Głębi Gotlandzkiej, Głębi Bornholmskiej i Skagerrak. Beczki w morzu znajdują się na różnych głębokościach – od 100 nawet do 10 metrów. Co jednak wskazuje na ich rozszczelnianie się? Z roku na rok odnotowuje się coraz to więcej incydentów z udziałem rybaków narażonych na działanie gazu musztardowego. Jeśli dojdzie do wycieku na skalę masową to całkiem prawdopodobne, że Bałtyk stanie się morzem całkowicie martwym.

Poparzeniom czasem ulegają również plażowicze. Eksperci apelują, aby unikać kąpieli w Darłowie, Kołobrzegu czy Dziwnowie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega również przed jedzeniem ryb z Bałtyku – szczególnie tych dennych. Lepiej więc darować sobie flądrę czy łososia hodowlanego. To właśnie te ryby są najbardziej narażone na kontakt z chemikaliami, które odkładają się w ich mięsie.

Niewiele osób porusza ten temat, a przecież ważnym jest, aby uświadomić plażowiczów i konsumentów ryb o niebezpieczeństwie, jakie niesie z sobą nasze morze.

Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że problem ten zostanie poruszony na tegorocznym szczycie klimatycznym w Katowicach.

Dodano 09 marca 2018 o 16:03 przez Bartek Faryna źródło: http://www.chemiaibiznes.com.pl/aktualnosc/chemiczna-bomba-w-baltyku/3

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728