Zwierzęta
Bałtyk wyrzuca na plaże setki śniętych ryb. Wybrzeże na Helu zasłane rzadkimi okazami
Przeważającą część śniętych ryb stanowiły motele. Wśród nich można było jednak natknąć się na znacznie rzadziej występujące babki z rodzaju Pomatoschistus, iglicznię oraz okonia. Na odcinku około 200 metrów specjaliści naliczyli aż 130 oszołomionych ryb.
Niektóre z nich były wciąż żywe. 

Eksperci podkreślają, że ryby były bardzo świeże. Nosiły na ciele ślady po sieciach rybackich, wygląda więc na to, że wiele współnego z całą sprawą mogli mieć okoliczni poławiacze. Według jednej z najbardziej wiarygodnych teorii, motele stanowiły przyłów. Nie były na tyle atrakcyjnym łupem dla rybaków, aby w ogóle zaprzątać sobie nimi głowę, a więc zdecydowano wyrzucić je po prostu do wody. Świadczą o tym również liczne uszkodzenia, które wskazują na szok ciśnieniowy, jakiego doznały ryby. Wynicowane na zewnątrz jelita, pęcherz pławny w pysku - to wszystko mówi samo za siebie. Ryby musiały być więc nagle wyciągnięte na powierzchnię ze znacznej głębokości, na jakiej zwykle żyją.

Największe znalezione osobniki miały nawet 38 cm długości. Eksperci podkreślają jednak, że nawet jeśli ryba nie jest potrzebna rybakowi, to ma on obowiązek zdać cały swój ładunek w porcie, a nie wyrzucać ryby do morza. Sprawa jest o tyle dziwna, ponieważ motele nie sa objęte żadnymi limitami połowowymi, wymiarem czy okresem ochronnym. 

Motele należą do rodziny dorszowatych i żyją przy dnie - zwykle na głębokości od 20 do 50 metrów. Preferują zamulone lub piaszczyste dno. Według dość niepokojących raportów w latach 1991 - 2010 liczba moteli w Bałtyku spadła o całe 54%. 


W trakcie kolejnych dni od spacerowiczów napływały wciąż nowe raporty dotyczące ryb wyrzuconych na brzeg. Z nadesłanych zdjęć wynikało, że wciąż w zdecydowanej przewadze były to motele. 

Oczywiście często zdarzają się pojedyncze przypadki ryb wyrzuconych na plażę. Nie dzieje się to jednak na tak dużą skalę. Zwykle są to cierniki, które dożywając swoich lat stają się śnięte, a morze wyrzuca je na brzeg, gdzie powoli umierają. 

Pracownicy stacji morskiej w Helu apelują do turystów, aby ci zgłaszali każdy taki dziwny i niepokojący przypadek. Wszystkie tego typu dane są dla nich bardzo cenne. 

Dodano 04 lutego 2018 o 12:02 przez Bartek Faryna źródło: http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/lastminut/motele_na_plazy.html

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728