Chcesz legalnie zapalić papierosa? Musisz mieć skończone 100 lat - takie prawo planują wprowadzić na Hawajach
Palenie papierosów jest dla nas złe i wszyscy o tym wiemy. Jest to jedna z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie, a mimo to ludzie wciąż chętnie sięgają po wyroby tytoniowe i palą je z przyjemnością. Nie powinno nas to do końca dziwić. Nikotyna to silnie uzależniająca substancja, a samo palenie tytoniu sprawia, że w ciele zachodzi wiele chwilowych zmian, które sprawiają nam ogromną przyjemność. Są więc tacy ludzie, którzy po prostu nie mogą rzucić, choć bardzo by tego chcieli. 

Rząd na Hawajach planuje im w tym pomóc i sprawić, aby palenie papierosów dozwolone było od 100 roku życia. Nie przewidzieliście się - od setnego roku życia. W tym momencie papierosy legalne są dla osób powyżej 21 roku życia. Granica ta byłaby więc przsunięta o całe 79 lat. Średnia długość życia w tamtym rejonie wynosi około 82 lat, a więc przeciętny mieszkaniec stanu nie mógłby palić papierosów przez całe swoje życie. 

Jeśli propozycja przejdzie wszystkie wstępne procedury, to zostanie ona wprowadzona w życie dokładnie za 5 lat, a więc w 2024 roku. Prawo oczywiście nie zostałoby wprowadzone z dnia na dzień. Każdego roku zwiększano by poprzeczkę. A więc w 30 lat od 2020, 40 lat 2021, 50 lat od 2022 i 60 lat od 2023 aż w końcu 100 lat od 2024. Brzmi rozsądnie, prawda? Skąd jednak tak kontrowersyjne plany? 

Na Hawajach palenie tytoniu jest pierwszą na liście przyczyną przedwczesnych śmierci wśród mieszkańców. Nic nie jest w stanie przebić tego nałogu. Hawaje mają z tym poważny problem, ponieważ na wyspie mieszka spora liczba osób, które są bardzo mocno uzależnieni i nazywani są wręcz „niewolnikami śmiercionośnego przemysłu”. 

Jeśli wszystko się uda, to Hawaje będą pierwszym stanem w USA, który wprowadzi podobne prawo. Kto wie czy ostatnim. 
14 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 07 lutego 2019 o 15:02 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 22 sierpnia 2019 o 19:08 przez MarcinZfejsa
Źródło: viva
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 22 sierpnia 2019 o 19:08 przez MarcinZfejsa
Źródło: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/tam-odnaleziono-cialo-piotra-wozniaka-staraka/dp8fpkw#slajd-8
Wielka zmiana w polskich sklepach. Od września za każdą taką torbę trzeba będzie zapłacić
Wprawdzie w Polsce nie ma już wielu takich miejsc, jednak gdzieniegdzie wciąż można spotkać bezpłatne torebki foliowe. Od 1 września ma się to zmienić. Jak zapowiedział minister Środowiska, Henryk Kowalczyk, nowy przepis ma pomóc w walce ze sklepami, które próbowały obejść tzw. opłatę recyclingową, poprzez wprowadzanie na rynek grubszych toreb, za które nie trzeba było płacić. 

Obowiązkową opłatą wynoszącą 25 groszy objęte zostaną wszystkie torby, których grubość przekracza 15 mikrometrów. Chodzi więc o niemal wszystkie możliwe rodzaje poza tzw. "zrywkami" - dostępnymi na przykład na dziale warzywnym w supermarketach. 

Jest to niewielka zmiana, która ma zaowocować potężnym zastrzykiem gotówki do budżetu państwa. Jeszcze w tym roku ma wpłynąć ponad 63 mln złotych, a w roku 2020 1,4 mld. Jeśli wiec w waszej okolicy znajduje się sklep, który w podobny sposób próbował obejść opłatę recyclingową, to szykujcie się na spore zmiany. W przypadku większych sieci spożywczych nie będzie to nawet odczuwalne. 

 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 sierpnia 2019 o 18:08 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 22 sierpnia 2019 o 19:08 przez MarcinZfejsa
Źródło: pudelek
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 22 sierpnia 2019 o 18:08 przez e-wonsz