Technologia
Dlaczego na brzegach szyb w autobusach i samochodach są takie małe czarne kropeczki?

Na pewno sami też kojarzycie pewnie te charakterystyczne czarne kropki, które można znaleźć na brzegach szyb. Spotkacie się z nimi w autobusach czy samochodach. Jaką pełnią funckję? Czy jest to tylko i wyłącznie kwestia estetyki? Poniekąd tak – ale nie tylko.

Jest to tak zwana frita – czyli czarna emaliowana taśma. Główną jej funkcją jest ochrona kleju, dzięki któremu szyba trzyma się na swoim miejscu, przed ciepłem oraz promieniowaniem ultrafioletowym. Dodatkowo służy ona również do zamaskowania owego kleju. Kropki dają z kolei płynne przejście między całkowicie czarnym obszarem (brzegi), a jasną płaszczyzną szyby. Ot cała tajemnica.

Czasem możemy spotkać się również z kropkami na samym środku szyby lub w innych dziwnych miejscach. W takim wypadku służą one tylko i wyłącznie temu, aby do środka pojazdu nie dostawało się aż tyle światła, które może razić pasażerów.


Dodano 10 lutego 2018 o 13:02 przez Bartek Faryna źródło: https://www.reddit.com/r/whatisthisthing/comments/1xsoea/what_are_these_black_dots_on_the_edge_of_panes_of/

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728