Eksperci biją na alarm! Daty ważności na produktach spożywczych sprawiają bardzo poważny problem
Przyznajcie sami, ileż to razy musieliście wyrzucać jedzenie z lodówki lub z waszej spiżarni, ponieważ ich data przydatności do spożycia dobiegała końca. Ileż to razy udało wam się kupić coś w sklepie po mocno zaniżonej cenie, ponieważ data ważności danego produktu mijała za kilka dni. Ileż to razy pracownicy sklepów musieli pozbywać się wciąż dobrego towaru, ponieważ jego data ważności należała już dawno do przeszłości. Na pewno niejednokrotnie. 

Z datami przydatności do spożycia danych produktów jest bardzo ciekawa sprawa. Wiele osób po prostu nie ma zielonego pojęcia o co w nich chodzi i jak się nimi posługiwać. Właśnie dlatego występują takie sytuacje, jakie opisaliśmy powyżej. 

Oczywiście pracownicy sklepów zobowiązani są pozbywać się przeterminowanego towaru, jednak normalni obywatele w swoich właśnych domach już nie muszą tego robić. Właśnie z powodu dat ważności i ich błędnego rozumienia, w śmietnikach ląduje aż tyle jedzenia, co jest naprawdę poważnym problemem. 

Ekserci alarmują: jeśli dalej tak to wszystko będzie szło, to będziemy narażać się na coraz to większe straty. Mnóstwo jedzenia w Europie i w państwach rozwiniętych ląduje na śmietniku, chociaż wciąż można je spokojnie zjeść. Nie mówimy już tutaj o nabiale i jego pochodnych - czyli produktach, które niezwykle szybko się psują. Mówimy raczej o takich, które jeszcze spokojnie mogłyby poleżeć kilka lat, a daty przydatności do spożycia pokazują co innego. 

Z danych statystycznych jasno wynika, że rocznie wyrzucamy około 30% zakupionego wcześniej jedzenia. Pomyślcie sami, jak wielkie koszty to generuje. Problemem tutaj oczywiście są nie tylko daty przydatkości do spożycia, lecz również kupowanie na zapas rzeczy, których nie zużywamy.

Jak więc postępować, aby z tym walczyć? Najlepiej nie traktować dat podanych na opakowaniu, jak wyroczni. Najlepiej po prostu tylko się nimi sugerować, a samemu sprawdzać rzeczywisty stan jedzenia. W większości przypadków łatwo odróżnić to co zepsute od rzeczy jeszcze nadających się do jedzenia. 
14 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 12 września 2018 o 20:09 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni może być naszą ostatnią zmianą czasu w historii
Lubicie zmianę czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy? Ta pierwsza może być szczególnie bolesna na samym początku. Śpimy wtedy bowiem o godzinę krócej, jak to zwykle się mawia. Zmiana czasu z zimowego na letni następuje z godziny 2 na 3. Warto więc położyć się spać wcześniej niż zwykle, szczególnie jeśli musimy w jakimś celu wstać o konkretnej godzinie. Okazuje się jednak, że tegoroczna zmiana czasu może być naszą ostatnią w historii. 

Ankiety przeprowadzone na terenie Unii Europejskiej udowodniły, że zdecydowana większość mieszkańców jest za wycofaniem tej praktyki. Ich zdaniem jest ona całkowicie zbędna i tylko nam szkodzi. Przestawienie zegara biologicznego każdego człowieka nie jest wcale dobre dla jego zdrowia. No a my musimy robić to dwa razy do roku i to w dość brutalny sposób. 

Komisja Europejska już od dłuższego czasu pracuje nad likwidacją zmiany czasu. Całkiem możliwe, że ich prace wkrótce się zakończą, a my sami nie będziemy musieli już przestawiać zegarków. Wszystko jednak zależy od tego, czy nasz kraj zdecyduje się pozostać przy czasie zimowym czy przy czasie letnim. 

Jeśli wybierzemy tę drugą możliwość, to 31 marca tego roku przestawimy zegarki po raz ostatni. Jeśli natomiast zdecydujemy się na czas zimowy, to czeka nas jeszcze zmiana czasu pod koniec października tego roku. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 21 lutego 2019 o 21:02 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 lutego 2019 o 21:02 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 21 lutego 2019 o 17:02 przez MarcinZfejsa
Źródło: Wiedza własna
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 21 lutego 2019 o 17:02 przez MarcinZfejsa
Źródło: instaram
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 21 lutego 2019 o 17:02 przez MarcinZfejsa
Źródło: instagram