Człowiek
Ile pączków możemy dzisiaj zjeść, aby nie przedobrzyć i co zrobić, gdy jednak przeholujemy?
Tłusty czwartek – czas pączkowego obżarstwa. Nie ważne czy jesteśmy niscy, wysocy, grubi, chudzi, wierzący, czy też nie – to prawie wszyscy przyjmujemy chociaż jednego, symbolicznego, pączka tego dnia. Niektórzy jednak nie kończą na jednym i dają się ponieść fali obżarstwa. 

Przeciętny Polak zje ich zapewne 2-3. Czy jest to już za dużo? Zależy to od wielu czynników, takich jak nasza codzienna dieta, ilość lukru w pączku oraz sam sposób jego przygotowania itd. Zależy to również od stanu i „kondycji” naszych organów wewnętrznych. Jeśli jednak wszystko z nimi w porządku, to 3 pączki powinny być dla nas górną granicą. Ordynator Oddziału Gastroenterologii i Hepatologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach, prof. Marek Hartleb. Wypowiedział się na ten temat.
 

Zawarte w pączkach tłuszcze i węglowodany są naturalnym składnikiem naszej diety, ale ważne, aby pewnych proporcji nie zaburzać. Duża porcja pączków to jest duże wyzwanie dla kilku narządów – głównie dla żołądka, dla trzustki i wątroby. Dla żołądka dlatego, że pokarmy wysokotłuszczowe długo zalegają w żołądku i mogą sprawiać dolegliwości w postaci uczucia rozpierania, odbijania, bóli w nadbrzuszu. Trzustka z kolei odpowiada za trawienie tłuszczów, ponieważ produkuje enzymy rozkładające tłuszcze, natomiast wątroba produkuje żółć, która jest ważna dla wchłaniania tłuszczów

– komentuje prof. Hartleb.

Widzimy więc, że jeśli mamy jakiś problem z trzustką czy wątrobą, to nie powinniśmy pozwalać sobie na zbyt dużą ilość pączków – maksimum 1. Jeśli jednak cierpimy na dolegliwości, takie jak np. przewlekłe zapalenie trzustki, czy też cholestatyczne choroby wątroby, to kategorycznie powinniśmy odpuścić sobie pączki – tak dla własnego dobra.

Co jednak zrobić, kiedy przedobrzymy i dosłownie jest z nami źle? Nie powinniśmy panikować i od razu zgłaszać się na ostry dyżur – oczywiście jeśli nie cierpimy na żadną z wymienionych wcześniej chorób. Wystarczy, że damy sobie spokój ze spożywaniem czegokolwiek na kilka godzin. Wszelkie dolegliwości powinny minąć same. Dobrze jest także przygotować sobie napar z mięty.

12 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ

Dodano 08 lutego 2018 o 14:02 przez Bartek Faryna źródło: http://www.pap.pl/aktualnosci/news,465079,ekspert-porcja-paczkow-to-duze-wyzwanie-dla-kilku-narzadow.html

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728