Kosmos
Jak astronautki radzą sobie z okresem w kosmosie?

Zastanawialiście się kiedyś, jak astronautki radzą sobie z okresem, kiedy przebywają w przestrzeni kosmicznej? Kwestia ta od samego początku, tj. od 1983 roku, kiedy Sally Ride została pierwszą Amerykanką, która udała się w kosmos, stanowiła jeden z przedmiotów zainteresowania inżynierów NASA.

Po wysłaniu w przestrzeń kosmiczną solidnego zaopatrzenia (było to 100 tamponów dla jednotygodniowej misji) w ramach pierwszej misji Ride, naukowcy zaczęli zastanawiać się czy towar ten rzeczywiście będzie miał jakieś zastosowanie w kosmosie. Personel medyczny NASA nie był pewien, jak mikrograwitacja wpłynie na miesiączkę i co dokładnie się stanie, jeśli kobieta będzie miała okres w przestrzeni kosmicznej? Podejrzewano, że reakcja kobiecego organizmu może być różna. Zastanawiano się czy krew menstruacyjna wypłynie tak jak powinna, czy też wpłynie z powrotem do macicy i ostatecznie spowoduje problemy zdrowotne u astronautek? Odpowiedź na te i inne pytania przyszła z czasem.


Dodano 01 marca 2018 o 14:03 przez Bartek Faryna źródło: https://www.sciencealert.com/what-happens-when-you-get-your-period-in-space-astronaut

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728