Kosmos
Jak astronautki radzą sobie z okresem w kosmosie?

Okazuje się, że niewiele różni się ono od tego na Ziemi. Kobiety wylatują na misje i pracują w przestrzeni kosmicznej od dziesięcioleci i nie skarżą się na żadne problemy z okresem. Ale jest pewien problem: wszystkie dostępne dane dotyczące okresów w przestrzeni dotyczą misji krótkotrwałych.

 Naukowcy zastanawiają się teraz, co się stanie, gdy astronautki wyruszą na dłuższe misje, na przykład na Marsa.

Co z higieną i utylizacją odpadów? Systemy usuwania odpadów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station – ISS) nie są dostosowane do obsługi krwi menstruacyjnej, ponieważ system toaletowy jest podłączony do systemu odzyskiwania wody (która przetwarza mocz na wodą pitną). Higiena osobista jest więc daleka od ideału w przestrzeni ze względu na ograniczony dostęp do prysznica i zaopatrzenia w wodę, więc podczas lotów kosmicznych menstruacja nie jest tak samo praktyczna i higieniczna, jak to się ma na Ziemi.

Jak zatem radzą sobie z nią astronautki? Sposobów jest wiele na przykład pigułka antykoncepcyjna. Coraz więcej astronautek zwraca się w stronę doustnych środków antykoncepcyjnych, aby zahamować na jakiś czas okres – zarówno podczas lotów kosmicznych, jak i szkoleń – poinformowano w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Microgravity. Najbardziej rozpowszechnioną formą tłumienia okresu jest doustna tabletka z progesteronem (lub po prostu „pigułka”).

Drugi najbardziej popularny wariant to IUD (ang. Intra Uterine Device, urządzenie wewnątrzmaciczne), które jest umieszczone w macicy przez lekarza i może tam bezpiecznie zostać od trzech do pięciu lat. Ale zdolność do tłumienia okresu kobiety w dużej mierze zależy od typu używanej wkładki. Istnieją dwa typy IUD: miedziane i hormonalne, przy czym te ostatnie są bardziej skuteczne.

Kolejną metodą są implanty podskórne – są one bezpieczne w użyciu przez okres do trzech lat.

Hormonalne zastrzyki domięśniowe Depo-Provera. Jest to hormonalny zastrzyk domięśniowy podobny do progesteronu i należy go podawać raz na 12 tygodni. Mogą one być bezpiecznie stosowane przez dwa do trzech lat.

Portal Science Alert przeprowadził wywiad z Kristin Jackson, doktor z Florydy specjalizującą się w położnictwie i ginekologii na temat aktualnych możliwości tłumienia miesiączki. Według Jackson, najlepszą metodą zahamowania okresu są albo pigułki albo urządzenie IUD.


Dodano 01 marca 2018 o 14:03 przez Bartek Faryna źródło: https://www.sciencealert.com/what-happens-when-you-get-your-period-in-space-astronaut

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728