Jest na drugim miejscu w Europie, a turyści go pokochali. Polacy jednak go nienawidzą - poznajcie niezwykły blok z Gdańska
Obiekt, o którym mowa to tzw. Gdański Falowiec. Jest on najdłuższym budynkiem mieszkalnym w Polsce i drugim co do długości budynkiem mieszkalnym w całej Europie. Wyprzedza go jedynie Karl-Marx-Hof, który stoi w Wiedniu, a jego długość wynosi całe 1 100 metrów. Nasz Falowiec ma „zaledwie” 860 metrów długości.

Skoro jednak już jesteśmy przy liczbach, to może podamy całą resztę. Gdański falowiec ma 860 m długości, jak już było wspomniane powyżej, 13 metrów szerokości i 32 metry wysokości. Ma 11 pięter, 16 klatek schodowych i aż 1 792 mieszkania, w których żyje ponad 6 000 osób. Każdego dnia blok obsługuje aż czterech listonoszy, a jeśli chcecie przejechać od pierwszej klatki do ostatniej, to musicie pokonać aż trzy przystanki autobusem. 
Blok tworzy nawet specyficzny mikroklimat w swojej okolicy: od strony południowej jest nieco cieplej niż od strony północnej bloku. Szybciej topi się tam śnieg, a latem trawa i drzewa szybciej usychają. Powodem jest ruch powietrza, jaki wytwarza się wokół tej monstrualnej budowli. 

Tego typu budynków w samym Gdańsku jest jeszcze 7. W Polsce coś podobnego możemy spotkać jeszcze w Poznaniu, gdzie natkniemy się na 5 bloków o imponującej długości. 

Warto dodać, że Falowiec to budynek ekskluzywny. Mieszkańcy wyższych pięter mają bowiem widok na morze, czego wiele osób może im tylko pozazdrościć. Wszystkie Falowce w Gdańsku powstały w podobnym okresie - a więc w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Miały stanowić tylko chwilowe rozwiązanie problemów z niedostateczną ilością mieszkań w okolicy. Mieszkańcy jednak nie chcieli porzucać swojego Falowca i w ten sposób wpisał się on w krajobraz tej części miasta. 
Budynek został zaprojektowany tak, aby przypominał falę - stąd też jego nazwa. Ma on nieregularne kształty. Niektórzy twierdzą, że jest istnym architektonicznym koszmarem. Inni jednak są zdania, że stanowi już swego rodzaju zabytek, a nawet jeśli nie, to na pewno jest to jeden z najbardziej kultowych budynków w całym Gdańsku. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 07 stycznia 2019 o 20:01 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

W tym miejscu powietrze na Ziemi jest najczystsze. Wiecie, gdzie ono się znajduje?
Kiedy my zimą dusimy się w smogu i spalinach tych wszystkich samochodów, oni gdzieś tam cieszą się najmniej zanieczyszczonym powietrzem na całym świecie. Gdzie znajduje się to magiczne miejsce? Jest to Cape Grim na Tasmanii. Mały, niepozorny kawałek świata, który nie zwraca na siebie większej uwagi. Mieszkańcy nauczyli się jednak robić na czystym powietrzu interes. 

Od ponad 40 lat działa tam stacja pomiarowa Cape Grim Baseline Air. Ich zadanie polega na bieżącym pomiarze jakości lokalnego powietrza. Jest to niezwykle ważne, ponieważ Cape Grim stanowi przykład miejsca na Ziemi, gdzie powietrze jest niemal nieskazitelnie czyste. 

Tasmania sąsiaduje z Australią i Nową Zelandią. Na południe nie znajduje się nic poza Antarktydą. Cape Grim jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ punktów całej Tasmanii o cholernie tam wieje. Właśnie dlatego powietrze tam jest takie czyste. Wiatr wiejący od południa pochodzi z samego Bieguna Południowego. 

Lokalni mieszkańcy robią bardzo dobry interes na powietrzu. Sprzedają na przykład wołowinę z hodowanych tam krów, która reklamowana jest, jako najzdrowsza na świecie i tak rzeczywiście jest. Przeprowadzono wiele badań, które to udowodniły. Dodatkowo sprzedaje się tam wodę, która... spada z nieba. Działają tam tzw. hodowcy deszczu i gromadzą wodę, która spadła z najczystszego nieba na Ziemi. Jest bardzo zdrowa i zawiera w sobie tylko śladowe ilości sodu. 

Jednak od czasu do czasu i tam zdarzają się trudne chwile. Kiedy wiatr zawieje z północy, czasem dla się zauważyć spadek jakości powietrza. Wszystko przez fabryki działające na terenie Australii. Aparatura na miejscu jest tak czuła, że wykrywa ona nawet awarie fabryk i filtrów kominowych w tak odległych zakątkach świata, jak Chiny. 

To własnie całe Cape Grim. Wietrzne, niepozorne, ale powietrze mają tam pierwsza klasa. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 21 marca 2019 o 16:03 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 21 marca 2019 o 16:03 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 23 marca 2019 o 18:03 przez MarcinZfejsa
Źródło: https://www.instagram.com/bimbo_doll_ivana/?utm_source=ig_embed
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 23 marca 2019 o 18:03 przez MarcinZfejsa
Źródło: instagram
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 marca 2019 o 17:03 przez jatoja