Już wiemy, jaki los czeka reliktową sosnę z Pienin z Sokolicy i nie mamy dla was dobrych wieści
Pamiętacie jeszcze, jak zaledwie kilka dni temu pisaliśmy dla was o zniszczeniu najsłynniejszej sosny w całej Polsce? Mowa o karłowatym drzewku, które rosło na szczycie Sokolica w Pieninach. To właśnie ono widniało na większości fotografii, które były robione patrząc ze szczytu w stronę Tatr. Niestety akcja ratowników TOPR sprawiła, że sosna uległa poważnemu uszkodzeniu. Trwaliśmy przez ten tydzień w niepewności i obawie o dalesze losy drzewka. Eksperci zapewniali, że dołożą wszelkich starań, aby uratować wizytówkę Sokolicy. 

Teraz mamy już pewne informacje, które niestety powinny rozwiać wszelkie nadzieje. Zdaniem dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego rzeczywisty stan sosny jest o wiele gorszy, niż wskazywały na to zdjęcia. Pozostawienie ikonicznej wręcz gałęzi sprawiłoby, że zagrożone byłoby całe drzewo - a tego chyba nie chcemy.

W rezultacie gałąź zostanie więc usunięta, a rana zabezpieczona środkiem przeciwgrzybicznym. Drzewo pozostanie z jedną tylko zdrową i nieuszkodzoną gałęzią, która niestety nie będzie wyglądała już tak dobrze na zdjęciach. 

Złamana gałąź zostanie poddana badaniom, dzięki czemu możliwe będzie m.in. ustalenie dokładnego wieku drzewa. 
12 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 14 września 2018 o 19:09 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni może być naszą ostatnią zmianą czasu w historii
Lubicie zmianę czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy? Ta pierwsza może być szczególnie bolesna na samym początku. Śpimy wtedy bowiem o godzinę krócej, jak to zwykle się mawia. Zmiana czasu z zimowego na letni następuje z godziny 2 na 3. Warto więc położyć się spać wcześniej niż zwykle, szczególnie jeśli musimy w jakimś celu wstać o konkretnej godzinie. Okazuje się jednak, że tegoroczna zmiana czasu może być naszą ostatnią w historii. 

Ankiety przeprowadzone na terenie Unii Europejskiej udowodniły, że zdecydowana większość mieszkańców jest za wycofaniem tej praktyki. Ich zdaniem jest ona całkowicie zbędna i tylko nam szkodzi. Przestawienie zegara biologicznego każdego człowieka nie jest wcale dobre dla jego zdrowia. No a my musimy robić to dwa razy do roku i to w dość brutalny sposób. 

Komisja Europejska już od dłuższego czasu pracuje nad likwidacją zmiany czasu. Całkiem możliwe, że ich prace wkrótce się zakończą, a my sami nie będziemy musieli już przestawiać zegarków. Wszystko jednak zależy od tego, czy nasz kraj zdecyduje się pozostać przy czasie zimowym czy przy czasie letnim. 

Jeśli wybierzemy tę drugą możliwość, to 31 marca tego roku przestawimy zegarki po raz ostatni. Jeśli natomiast zdecydujemy się na czas zimowy, to czeka nas jeszcze zmiana czasu pod koniec października tego roku. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 21 lutego 2019 o 21:02 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 lutego 2019 o 21:02 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 21 lutego 2019 o 17:02 przez MarcinZfejsa
Źródło: Wiedza własna
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 21 lutego 2019 o 17:02 przez MarcinZfejsa
Źródło: instaram
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 21 lutego 2019 o 17:02 przez MarcinZfejsa
Źródło: instagram