Już za dwa tygodnie czeka nas najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu
Już za dwa tygodnie czeka nas nie lada gratka. Na nocnym niebie ma się rozegrać niezwykły spektakl. Mowa o najdłuższum zaćmieniu Księżyca w całym wieku. W czasie zbiegnie się jeszcze kilka zjawisk astronomicznych, na które warto zwrócić uwagę. Wszystko to będzie miało miejsce już 27 lipca. 

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, że Mars znajdzie się w całkiem nietypowej pozycji - a konkretnie w wielkiej opozycji. Czyli Ziemia znajdzie się między Marsem a Słońcem. Dodatkowo Mars znajdzie się w tzw. peryhelium - czyli pozycji na swojej orbicie najbardziej zbliżonej do Słońca. Taki zbieg okoliczności ma miejsce raz na 12-15 lat. 

Po drugie warto zwrócić uwagę na delta Akwarydy. Jest to rój meteorów aktywny od 12 lipca do 19 sierpnia. Jego maksimum przypada wprawdzie na 28 lipca, jednak 27 też powinniśmy zauważyć całkiem sporo spadających gwiazd na niebie. 

No i przede wszystkim to na co wszyscy czekają, czyli zaćmienie Księżyca. Zbiegnie się tutaj kilka zjawisk jednocześnie. Superksiężyc, Niebieski Księżyc oraz Krwawy Księżyc. To pierwsze oznacza tyle, że Księżyc znajdzie się w perygeum orbity - czyli możliwie najbliżej naszej planety. Niebieski Księżyc oznacza drugą pełnię w trakcie jednego miesiąca, zaś Krwawy Księżyc oznacza po prostu zaćmienie Księżyca. 

Na zewnątrz warto wyjść około godziny 22:22 - wtedy zaćmienie osiagnie swój szczyt. Tego dnia Księzyc pojawi się na niebie około 21:50. 
16 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 12 lipca 2018 o 16:07 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Ktoś ukradł samochód Marty Kaczyńskiej. Gdy tylko się zorientował, zdecydował się oddać auto
Jak donosi TVN24, auto Kaczyńskiej o wartości około 300 tysiecy złotych zostało ukradzione z parkingu w Sopocie. W aucie znajdowały się dokumenty córki prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prawdopodnie to skłoniło złodzieja, by... odstawić samochód pod posterunek policji. Istnieje też teoria, że ktoś, np. służby obcego państwa, w  ten sposób próbują wywierać presję na rodzinie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, według opinii wielu ekspertów sprawującego obecnie faktyczną władzę w kraju, ale mogącego mieć, także w otoczeniu najbliższych współpracowników, próbujących wywierać naciski agentów rosyjskich.
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2018 o 14:09 przez kwiatlotosu
Źródło: TVN24; Policja; https://natemat.pl/212439,ten-wywiad-sprzed-roku-teraz-wyglada-zupelnie-inaczej-macierewicz-wedlug-solidarnosci-byl-agentem-kgb; https://liberte.pl/walczac-kultura-rosyjska-siatka-wplywow-w-polsce/; https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosja-ma-wplyw-na-zmiany-w-polskim-prawie-i-nie-tylko-analiza-analiza/n6rzrpj; http://www.pap.pl/aktualnosci/news,672955,raport-tajne-wplywy-rosji-w-krajach-europy-srodkowej-i-wschodniej.html
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2018 o 12:09 przez kwiatlotosu
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2018 o 11:09 przez kwiatlotosu
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2018 o 11:09 przez kwiatlotosu
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 18 września 2018 o 08:09 przez jatoja