Już za dwa tygodnie czeka nas najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu
Już za dwa tygodnie czeka nas nie lada gratka. Na nocnym niebie ma się rozegrać niezwykły spektakl. Mowa o najdłuższum zaćmieniu Księżyca w całym wieku. W czasie zbiegnie się jeszcze kilka zjawisk astronomicznych, na które warto zwrócić uwagę. Wszystko to będzie miało miejsce już 27 lipca. 

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, że Mars znajdzie się w całkiem nietypowej pozycji - a konkretnie w wielkiej opozycji. Czyli Ziemia znajdzie się między Marsem a Słońcem. Dodatkowo Mars znajdzie się w tzw. peryhelium - czyli pozycji na swojej orbicie najbardziej zbliżonej do Słońca. Taki zbieg okoliczności ma miejsce raz na 12-15 lat. 

Po drugie warto zwrócić uwagę na delta Akwarydy. Jest to rój meteorów aktywny od 12 lipca do 19 sierpnia. Jego maksimum przypada wprawdzie na 28 lipca, jednak 27 też powinniśmy zauważyć całkiem sporo spadających gwiazd na niebie. 

No i przede wszystkim to na co wszyscy czekają, czyli zaćmienie Księżyca. Zbiegnie się tutaj kilka zjawisk jednocześnie. Superksiężyc, Niebieski Księżyc oraz Krwawy Księżyc. To pierwsze oznacza tyle, że Księżyc znajdzie się w perygeum orbity - czyli możliwie najbliżej naszej planety. Niebieski Księżyc oznacza drugą pełnię w trakcie jednego miesiąca, zaś Krwawy Księżyc oznacza po prostu zaćmienie Księżyca. 

Na zewnątrz warto wyjść około godziny 22:22 - wtedy zaćmienie osiagnie swój szczyt. Tego dnia Księzyc pojawi się na niebie około 21:50. 
9 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 12 lipca 2018 o 16:07 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni może być naszą ostatnią zmianą czasu w historii
Lubicie zmianę czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy? Ta pierwsza może być szczególnie bolesna na samym początku. Śpimy wtedy bowiem o godzinę krócej, jak to zwykle się mawia. Zmiana czasu z zimowego na letni następuje z godziny 2 na 3. Warto więc położyć się spać wcześniej niż zwykle, szczególnie jeśli musimy w jakimś celu wstać o konkretnej godzinie. Okazuje się jednak, że tegoroczna zmiana czasu może być naszą ostatnią w historii. 

Ankiety przeprowadzone na terenie Unii Europejskiej udowodniły, że zdecydowana większość mieszkańców jest za wycofaniem tej praktyki. Ich zdaniem jest ona całkowicie zbędna i tylko nam szkodzi. Przestawienie zegara biologicznego każdego człowieka nie jest wcale dobre dla jego zdrowia. No a my musimy robić to dwa razy do roku i to w dość brutalny sposób. 

Komisja Europejska już od dłuższego czasu pracuje nad likwidacją zmiany czasu. Całkiem możliwe, że ich prace wkrótce się zakończą, a my sami nie będziemy musieli już przestawiać zegarków. Wszystko jednak zależy od tego, czy nasz kraj zdecyduje się pozostać przy czasie zimowym czy przy czasie letnim. 

Jeśli wybierzemy tę drugą możliwość, to 31 marca tego roku przestawimy zegarki po raz ostatni. Jeśli natomiast zdecydujemy się na czas zimowy, to czeka nas jeszcze zmiana czasu pod koniec października tego roku. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 21 lutego 2019 o 21:02 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 lutego 2019 o 21:02 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 21 lutego 2019 o 17:02 przez MarcinZfejsa
Źródło: Wiedza własna
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 21 lutego 2019 o 17:02 przez MarcinZfejsa
Źródło: instaram
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 21 lutego 2019 o 17:02 przez MarcinZfejsa
Źródło: instagram