Już za dwa tygodnie czeka nas najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu
Już za dwa tygodnie czeka nas nie lada gratka. Na nocnym niebie ma się rozegrać niezwykły spektakl. Mowa o najdłuższum zaćmieniu Księżyca w całym wieku. W czasie zbiegnie się jeszcze kilka zjawisk astronomicznych, na które warto zwrócić uwagę. Wszystko to będzie miało miejsce już 27 lipca. 

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, że Mars znajdzie się w całkiem nietypowej pozycji - a konkretnie w wielkiej opozycji. Czyli Ziemia znajdzie się między Marsem a Słońcem. Dodatkowo Mars znajdzie się w tzw. peryhelium - czyli pozycji na swojej orbicie najbardziej zbliżonej do Słońca. Taki zbieg okoliczności ma miejsce raz na 12-15 lat. 

Po drugie warto zwrócić uwagę na delta Akwarydy. Jest to rój meteorów aktywny od 12 lipca do 19 sierpnia. Jego maksimum przypada wprawdzie na 28 lipca, jednak 27 też powinniśmy zauważyć całkiem sporo spadających gwiazd na niebie. 

No i przede wszystkim to na co wszyscy czekają, czyli zaćmienie Księżyca. Zbiegnie się tutaj kilka zjawisk jednocześnie. Superksiężyc, Niebieski Księżyc oraz Krwawy Księżyc. To pierwsze oznacza tyle, że Księżyc znajdzie się w perygeum orbity - czyli możliwie najbliżej naszej planety. Niebieski Księżyc oznacza drugą pełnię w trakcie jednego miesiąca, zaś Krwawy Księżyc oznacza po prostu zaćmienie Księżyca. 

Na zewnątrz warto wyjść około godziny 22:22 - wtedy zaćmienie osiagnie swój szczyt. Tego dnia Księzyc pojawi się na niebie około 21:50. 
14 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 12 lipca 2018 o 16:07 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lipca 2018 o 00:07 przez lordvader
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 18 lipca 2018 o 23:07 przez lordvader
100-metrowa góra lodowa przepłynęła sobie tuż obok ich miasteczka - zobaczcie to na wideo
Wyobrażacie sobie coś takiego? Żyjecie sobie spokojnie w niewielkim miesteczku Innaarsuit gdzieś na zachodnim wybrzeżu Grenlandii, gdy nagle waszym oczom ukazuje się góra lodowa, wystająca ponad powierzchnię wody na ponad 100 metrów. Pewnie nieźle byście się zdziwili. Mieszkańcy miasteczka nie byli jednak aż tak bardzo zdziwieni, ponieważ góry lodowe przeprływają tam dość często. Wprawdzie nie są one aż tak duże, to jednak do widoku idzie się przyzwyczaić. 

Do tego wszystkiego mieszkańcy zostali ewakuowani na czas przejścia tego kolosa obok miasteczka. Wszystko z powodu obawy przed mini falą, która mogła zatopić okoliczne domy. Zdaniem badaczy góra mogła ważyć od 8 do 10 milionów ton. 

Na szczęście obyło się bez zalania domów i bez ofiar. Góra lodowa spokojnie podryfowała w dalszą podróż, całość została oczywiście udokumentowana na wideo. Zobaczcie sami:

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 lipca 2018 o 14:07 przez e-wonsz
Oto w jakim wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu rodzinnego „na swoje” i jak wypadamy na tle innych krajów
Samodzielnośc - jak to pięknie brzmi. W końcu nikt nie mówi ci co masz robić, nie zwraca uwagi na to, że naczynia znów brudne leżą w zlewie, nikt nie zmusza cię do posprzątania swojego pokoju i nikt nie budzi cię o 8 rano w sobotę, bo trzeba posprzątać dom przed przyjściem gości. 

Są jednak również minusy, ponieważ nikt nie zrobi za ciebie zakupów, nikt nie ugotuje ci obiadu, nikt nie zrobi prania i nikt nie posprząta za ciebie mieszkania. Po czasie zaczynamy tęsknić więc za naszym rodzinnym domem, jednak stało się i już za późno na powrót. 

Jak jednak wam się wydaje? W jakim wieku młodzi Polacy wyprowadzają się na swoje? Jak wynika z badań Eurostatu przeprowadzonych na przestrzeni 10 lat (2006 - 2016), jesteśmy gdzieś po środku, jeśli chodzi o Unię Europejską. Ile jednak dokładnie wynosi ten wiek i jak wypadamy na tle innych państw członkowskich? 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 18 lipca 2018 o 17:07 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 18 lipca 2018 o 22:07 przez lordvader