Morze Bałtyckie wyrzuciło na polskie plaże tajemnicze białe bryły. Sanepid zamyka kąpieliska
Polskie morze nie jest najtańszym miejscem na spędzenie wakacji. Woda jest mało przejrzysta i zimna, ceny są wysokie, inni turyści niemili, na plażach rozstawiane są parawany, a jedzenie w restauracjach i barach często jest kiepskiej jakości. Mimo wszystko Polacy bardzo często odwiedzają Bałtyk, aby na jego plażach sobie odpocząć. 

Osoby, które kilka dni temu spędzały urlop w pewnych szczególnych miejscach, miały wyjątkowego pecha. Morze wyrzuciło bowiem na brzeg tajemnicze białe bryły różnych rozmiarów. Osoby zaznajomione z tematem pewnie już domyślają się co to takiego. Sanepid jednak musiał zamknąć kąpieliska, do momentu uzyskania pewności co do tajemniczych znalezisk. 

Swoją decyzję argumentują w ten sposób, że odpady te mogą być toksyczne i potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Należy więc najpierw przeprowadzić badania, a do tej pory kąpieliska zamknąć. W ubiegły weekend plaże w Poddąbiu oraz Dębinie były więc zamknięte. 

Prawdopodobnie jest to parafina, która została po czyszczeniu zbiorników paliwowych któregoś z przepływających obok statków. Jest to nielegalne, jednak załogi często za nic mają przepisy i robią po swojemu. Czyszczenie zbiorników powinno odbywać się w porcie, skąd łatwo usunąć ewentualne odpadki. 

Mieszkańcy oraz turyści są wściekli. Ich zdaniem jest to zwykła samowolka, a sprawcy pozostają bezkarni. Władze jednak bezradnie rozkładają ręce twierdząc, że nie są w stanie zidentyfikować, który statek tym razem tak nabrudził. Pozostaje im tylko usuwanie zanieczyszczeń z plaż. Do tej pory udało się zebrać już 4 tony substancji (liczone łącznie z zebranym przy okazji piaskiem). 

Co dalej? W tej chwili wciąż trwa dochodzenie. Jednak poza posprzątaniem parafiny prawdopodobnie nic więcej nie zostanie zrobione - co wiemy z poprzednich lat, kiedy to miały miejsce dokładnie takie same zdarzenia. 
12 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 11 lipca 2018 o 16:07 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 13 listopada 2018 o 21:11 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 12 listopada 2018 o 17:11 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 14 listopada 2018 o 12:11 przez MarcinZfejsa
Źródło: radiozet.pl
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 14 listopada 2018 o 11:11 przez Defdef
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 14 listopada 2018 o 11:11 przez Defdef