Morze Bałtyckie wyrzuciło na polskie plaże tajemnicze białe bryły. Sanepid zamyka kąpieliska
Polskie morze nie jest najtańszym miejscem na spędzenie wakacji. Woda jest mało przejrzysta i zimna, ceny są wysokie, inni turyści niemili, na plażach rozstawiane są parawany, a jedzenie w restauracjach i barach często jest kiepskiej jakości. Mimo wszystko Polacy bardzo często odwiedzają Bałtyk, aby na jego plażach sobie odpocząć. 

Osoby, które kilka dni temu spędzały urlop w pewnych szczególnych miejscach, miały wyjątkowego pecha. Morze wyrzuciło bowiem na brzeg tajemnicze białe bryły różnych rozmiarów. Osoby zaznajomione z tematem pewnie już domyślają się co to takiego. Sanepid jednak musiał zamknąć kąpieliska, do momentu uzyskania pewności co do tajemniczych znalezisk. 

Swoją decyzję argumentują w ten sposób, że odpady te mogą być toksyczne i potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Należy więc najpierw przeprowadzić badania, a do tej pory kąpieliska zamknąć. W ubiegły weekend plaże w Poddąbiu oraz Dębinie były więc zamknięte. 

Prawdopodobnie jest to parafina, która została po czyszczeniu zbiorników paliwowych któregoś z przepływających obok statków. Jest to nielegalne, jednak załogi często za nic mają przepisy i robią po swojemu. Czyszczenie zbiorników powinno odbywać się w porcie, skąd łatwo usunąć ewentualne odpadki. 

Mieszkańcy oraz turyści są wściekli. Ich zdaniem jest to zwykła samowolka, a sprawcy pozostają bezkarni. Władze jednak bezradnie rozkładają ręce twierdząc, że nie są w stanie zidentyfikować, który statek tym razem tak nabrudził. Pozostaje im tylko usuwanie zanieczyszczeń z plaż. Do tej pory udało się zebrać już 4 tony substancji (liczone łącznie z zebranym przy okazji piaskiem). 

Co dalej? W tej chwili wciąż trwa dochodzenie. Jednak poza posprzątaniem parafiny prawdopodobnie nic więcej nie zostanie zrobione - co wiemy z poprzednich lat, kiedy to miały miejsce dokładnie takie same zdarzenia. 
9 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 11 lipca 2018 o 16:07 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lipca 2018 o 00:07 przez lordvader
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 18 lipca 2018 o 23:07 przez lordvader
100-metrowa góra lodowa przepłynęła sobie tuż obok ich miasteczka - zobaczcie to na wideo
Wyobrażacie sobie coś takiego? Żyjecie sobie spokojnie w niewielkim miesteczku Innaarsuit gdzieś na zachodnim wybrzeżu Grenlandii, gdy nagle waszym oczom ukazuje się góra lodowa, wystająca ponad powierzchnię wody na ponad 100 metrów. Pewnie nieźle byście się zdziwili. Mieszkańcy miasteczka nie byli jednak aż tak bardzo zdziwieni, ponieważ góry lodowe przeprływają tam dość często. Wprawdzie nie są one aż tak duże, to jednak do widoku idzie się przyzwyczaić. 

Do tego wszystkiego mieszkańcy zostali ewakuowani na czas przejścia tego kolosa obok miasteczka. Wszystko z powodu obawy przed mini falą, która mogła zatopić okoliczne domy. Zdaniem badaczy góra mogła ważyć od 8 do 10 milionów ton. 

Na szczęście obyło się bez zalania domów i bez ofiar. Góra lodowa spokojnie podryfowała w dalszą podróż, całość została oczywiście udokumentowana na wideo. Zobaczcie sami:

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 lipca 2018 o 14:07 przez e-wonsz
Oto w jakim wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu rodzinnego „na swoje” i jak wypadamy na tle innych krajów
Samodzielnośc - jak to pięknie brzmi. W końcu nikt nie mówi ci co masz robić, nie zwraca uwagi na to, że naczynia znów brudne leżą w zlewie, nikt nie zmusza cię do posprzątania swojego pokoju i nikt nie budzi cię o 8 rano w sobotę, bo trzeba posprzątać dom przed przyjściem gości. 

Są jednak również minusy, ponieważ nikt nie zrobi za ciebie zakupów, nikt nie ugotuje ci obiadu, nikt nie zrobi prania i nikt nie posprząta za ciebie mieszkania. Po czasie zaczynamy tęsknić więc za naszym rodzinnym domem, jednak stało się i już za późno na powrót. 

Jak jednak wam się wydaje? W jakim wieku młodzi Polacy wyprowadzają się na swoje? Jak wynika z badań Eurostatu przeprowadzonych na przestrzeni 10 lat (2006 - 2016), jesteśmy gdzieś po środku, jeśli chodzi o Unię Europejską. Ile jednak dokładnie wynosi ten wiek i jak wypadamy na tle innych państw członkowskich? 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 18 lipca 2018 o 17:07 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 18 lipca 2018 o 22:07 przez lordvader