Może to być obrzydliwe, ale wewnątrz twojej głowy rosną włosy
Komórki wyściełające jamę czaszki uzbrojone są w maleńkie włosowate wypukłości, zwane rzęskami. Przez bardzo długi czas nauka ignorowała ich obecność twierdząc, że nie pełnią one żadnej ważnej roli, jednak najnowsze badania dowodzą, że jest wręcz odwrotnie. 

Rzęski odpowiedzialne są za utrzymywanie stałego przepływu płynów wokół mózgu - wśród nich znajduje się również płyn mózgowo-rdzeniowy, który odpowiada m.in. za dobrą kondycję najważniejszego ludzkiego organu oraz sprzyja rozwojowi nowych komórek nerwowych. 

Wszystkie te rewelacje udało się ustalić na podstawie obserwacji ryb znanych pod nazwą danio pręgowany. Są one bardzo często używane, jako „modelowy organizm” jeśli chodzi o badania dotyczące genów oraz rozwoju kręgowców. Wszystko ze względu na to, iż ich jaja są zapładniane, jednak rozwijają się poza ciałem matki. Do tego wszystkiego są one do nas bardzo podobne pod względem genetycznym. 

Wracając jednak do tematu. Dzięki tym malutkim rybkom udało się odkryć m.in. to, że rzęski przepychają płyny na podobnej zasadzie, jak działają ogony plemników. Do tego wszystkiego zauważono, że jeśli organizm jest w stanie spoczynku, przepływ płynów ogranicza się do przepływu lokalnego. Dopiero gdy ciało zaczyna się poruszać, płyn znów zaczyna krążyć po znacznie większej powierzchni. 

Najważniejsze w tym wszystkim jednak jest to, co udało się ustalić w związku z powstawaniem nowych neuronów. Powoływane są one do życia w pobliżu ścian komór wypełnionych płynem mózgowym. Następnie przedostają się one do różnych części mózgu wpław wraz z krążącym płynem. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 10 stycznia 2019 o 17:01 przez e-wonsz
Źródło: https://iflscience.com/brain/the-hairs-inside-your-skull-are-way-more-important-than-the-stuff-on-your-head/

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 16 czerwca 2019 o 15:06 przez jatoja
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 17 czerwca 2019 o 16:06 przez MarcinZfejsa
Źródło: instagram
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 17 czerwca 2019 o 15:06 przez MarcinZfejsa
Źródło: https://www.facebook.com/profile.php?id=100017428300176&__tn__=%2CdC-R-R&eid=ARAnKjzeX2ONWVmau-MmTfdwyZMaXipIgaV5zczBDFlz_kJYf_hctcrrNEssGB0DgGl_yJa4qhK9at70&hc_ref=ARQ3rCKfobVOklrDi71hjnV2VbCAHqF3F0JTFMPu9K85T0kVbC9aitZlgStybuZq-7Y&fref=nf
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 17 czerwca 2019 o 14:06 przez MarcinZfejsa
Źródło: instagram
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 17 czerwca 2019 o 13:06 przez Defdef