Może to być obrzydliwe, ale wewnątrz twojej głowy rosną włosy
Komórki wyściełające jamę czaszki uzbrojone są w maleńkie włosowate wypukłości, zwane rzęskami. Przez bardzo długi czas nauka ignorowała ich obecność twierdząc, że nie pełnią one żadnej ważnej roli, jednak najnowsze badania dowodzą, że jest wręcz odwrotnie. 

Rzęski odpowiedzialne są za utrzymywanie stałego przepływu płynów wokół mózgu - wśród nich znajduje się również płyn mózgowo-rdzeniowy, który odpowiada m.in. za dobrą kondycję najważniejszego ludzkiego organu oraz sprzyja rozwojowi nowych komórek nerwowych. 

Wszystkie te rewelacje udało się ustalić na podstawie obserwacji ryb znanych pod nazwą danio pręgowany. Są one bardzo często używane, jako „modelowy organizm” jeśli chodzi o badania dotyczące genów oraz rozwoju kręgowców. Wszystko ze względu na to, iż ich jaja są zapładniane, jednak rozwijają się poza ciałem matki. Do tego wszystkiego są one do nas bardzo podobne pod względem genetycznym. 

Wracając jednak do tematu. Dzięki tym malutkim rybkom udało się odkryć m.in. to, że rzęski przepychają płyny na podobnej zasadzie, jak działają ogony plemników. Do tego wszystkiego zauważono, że jeśli organizm jest w stanie spoczynku, przepływ płynów ogranicza się do przepływu lokalnego. Dopiero gdy ciało zaczyna się poruszać, płyn znów zaczyna krążyć po znacznie większej powierzchni. 

Najważniejsze w tym wszystkim jednak jest to, co udało się ustalić w związku z powstawaniem nowych neuronów. Powoływane są one do życia w pobliżu ścian komór wypełnionych płynem mózgowym. Następnie przedostają się one do różnych części mózgu wpław wraz z krążącym płynem. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 10 stycznia 2019 o 17:01 przez e-wonsz
Źródło: https://iflscience.com/brain/the-hairs-inside-your-skull-are-way-more-important-than-the-stuff-on-your-head/

Komentarze

Zobacz również

W tym miejscu powietrze na Ziemi jest najczystsze. Wiecie, gdzie ono się znajduje?
Kiedy my zimą dusimy się w smogu i spalinach tych wszystkich samochodów, oni gdzieś tam cieszą się najmniej zanieczyszczonym powietrzem na całym świecie. Gdzie znajduje się to magiczne miejsce? Jest to Cape Grim na Tasmanii. Mały, niepozorny kawałek świata, który nie zwraca na siebie większej uwagi. Mieszkańcy nauczyli się jednak robić na czystym powietrzu interes. 

Od ponad 40 lat działa tam stacja pomiarowa Cape Grim Baseline Air. Ich zadanie polega na bieżącym pomiarze jakości lokalnego powietrza. Jest to niezwykle ważne, ponieważ Cape Grim stanowi przykład miejsca na Ziemi, gdzie powietrze jest niemal nieskazitelnie czyste. 

Tasmania sąsiaduje z Australią i Nową Zelandią. Na południe nie znajduje się nic poza Antarktydą. Cape Grim jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ punktów całej Tasmanii o cholernie tam wieje. Właśnie dlatego powietrze tam jest takie czyste. Wiatr wiejący od południa pochodzi z samego Bieguna Południowego. 

Lokalni mieszkańcy robią bardzo dobry interes na powietrzu. Sprzedają na przykład wołowinę z hodowanych tam krów, która reklamowana jest, jako najzdrowsza na świecie i tak rzeczywiście jest. Przeprowadzono wiele badań, które to udowodniły. Dodatkowo sprzedaje się tam wodę, która... spada z nieba. Działają tam tzw. hodowcy deszczu i gromadzą wodę, która spadła z najczystszego nieba na Ziemi. Jest bardzo zdrowa i zawiera w sobie tylko śladowe ilości sodu. 

Jednak od czasu do czasu i tam zdarzają się trudne chwile. Kiedy wiatr zawieje z północy, czasem dla się zauważyć spadek jakości powietrza. Wszystko przez fabryki działające na terenie Australii. Aparatura na miejscu jest tak czuła, że wykrywa ona nawet awarie fabryk i filtrów kominowych w tak odległych zakątkach świata, jak Chiny. 

To własnie całe Cape Grim. Wietrzne, niepozorne, ale powietrze mają tam pierwsza klasa. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 21 marca 2019 o 16:03 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 21 marca 2019 o 16:03 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 23 marca 2019 o 18:03 przez MarcinZfejsa
Źródło: https://www.instagram.com/bimbo_doll_ivana/?utm_source=ig_embed
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 23 marca 2019 o 18:03 przez MarcinZfejsa
Źródło: instagram
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 marca 2019 o 17:03 przez jatoja