Osiołki z greckiej wyspy padają trupem pod otyłymi turystami. Takiego ciężaru nie są w stanie unieść
My mamy swoje konie w drodze do Morskiego Oka i na rynku w Krakowie. Te pierwsze często padają z wycieńczenia na drodze, ponieważ woźnica decyduje się załadować zbyt wiele kilogramów na wóz, a konie po prostu nie dają rady. Te drugie padają przez upały, jakie ostatnio nawiedziły Polskę. Jeśli jednak wydaje wam się, że takie sytuacje mają miejsce tylko w naszym kraju, to się grubo mylicie. Do jeszcze gorszych rzeczy dochodzi na greckiej wyspie Santorini. Osiołki wykorzystywane tam do transportu, są eksploatowane ponad ich siły i dosłownie padają trupem. 

Na tego typu wyspach turystyczny biznes kwitnie w najlepsze. Oczywiście każdy mieszkaniec chce z tego wziąć coś dla siebie, dlatego lokalni dwoją się i troją, aby prześcignąć w tym wyścigu konkurencję. Niestety często do tych celów wykorzystują również zwierzęta - głównie osły. 

Na Santorini transport rzeczy odbywa się głownie drogą ”osiołkową„. Podobnie jak w wielu tego typu miejscach na całych Bałkanach, do przenoszenia ciężarów wykorzystuje się osły. Zwierzęta bardzo dobrze radzą sobie z kamienistymi stromymi podejściami, jakich na wyspie jest pełno. 

Niestety to wszystko nie wygląda już tak kolorowo, kiedy na grzbiet zwierzęcia wpakuje się turysta z wysoką nadwagą. Osiołki powinny dźwigać maksymalnie 20% swojej wagi, a więc masa ta - w zależności od zwierzęcia - wynosi jakieś 50 kg. Pani na zdjęciu nie wygląda natomiast na 50 kg. 

Na szczęście powołała się grupa aktywistów - Help the Santorini Donkeys - którzy przeciwstawiają się okrutnemu traktowaniu zwierząt. Dzięki ich działaniom lokalne władze zapowiedziały podjęcie walki z problemem. Teoretycznie właściciele osiołków zgodzili się, aby te nosiły odpowiednie ładunki, a ich czas pracy nie był zbyt długi. Mają oni również ograniczyć czas przebywania zwierząt na słońcu i zapewniać im zawsze dostęp do wody. Niestety tego typu rzeczy są bardzo trudne do egzekwowania. Przecież większości właścicieli bez mrugnięcia okiem złamie postanowienie, jeśli na horyzoncie pojawi się tylko możliwość większego zarobku. Zdrowie i życie zwierząt nie jest dla nich warte więcej niż cena, jaką za nie zapłacili. 

15 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 10 sierpnia 2018 o 15:08 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 11:02 przez MarcinZfejsa
Źródło: populanre
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 11:02 przez MarcinZfejsa
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 10:02 przez MarcinZfejsa
Źródło: fakt.pl
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 10:02 przez MarcinZfejsa
Źródło: fak.pl
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 14 lutego 2019 o 13:02 przez jatoja