Oto dlaczego zawsze przed wyjściem z domu należy zostawić w ogródku łyżeczkę cukru
Na szczęście osób, które zabijają pszczoły, jest coraz mniej. Ich populacja w ostatnich dekadach drastycznie skurczyła się, a bez ich pożytecznej pracy (zapylają rośliny), ludzkość czeka zagłada. Szacuje się, że jeżeli pszczoły znikną z powierzchni Ziemi, ludziom pozostanie około 4 lata życia. W tym czasie nastąpi masowe wymieranie na niespotykaną skalę z powodu braku pożywienia.

Tymczasem populacja pszczół spadła o 1/3 w przeciągu zaledwie 5 lat - alarmuje słynny przyrodnik sir David Attenborough. Aby temu przeciwdziałać, Attenborough ma prosty sposób: zostawić na tarasie, balkonie, czy w ogrodzie, łyżeczkę cukru. To może uratować życie zmęczonej pszczole, która próbuje wrócić resztkami sił do ula. Co jeszcze można zrobić? Na przykład sadzić kwiaty balkonowe. Pod żadnym pozorem nie powinno się tez używać środków ochrony roślin i nawozów o innej porze dnia niż wieczór, bo są one zabójcze dla pszczół. Szczególnie dotyczy to kwitnących upraw rzepaku. Co roku zdarza się, że rolnik opryska pole w dzień, co prowadzi do masowego pomoru pszczół w promieniu dochodzącym nawet do wielu kilometrów od miejsca zdarzenia.

Należy też pamiętać, że choć pszczoły odgrywają dominującą rolę w tym procesie, zapylaniem zajmuje się również cała armia innych owadów: muchy, chrząszcze, osy, motyle dzienne i nocne, mrówki i inne. Jeśli więc nie musisz, po prostu nie zabijaj bezmyślnie owadów.

Tak wygląda wyczerpana pszczoła posilająca się rozwodnionym cukrem:

10 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 12 lipca 2018 o 13:07 przez kwiatlotosu
Źródło: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/sir-david-attenborough-says-to-put-a-spoonful-of-sugar-in-your-backyard-so-do-it/

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 31 lipca 2018 o 11:07 przez kwiatlotosu
Źródło: YouTube/Wikipedia