Zwierzęta
Po raz pierwszy nagrano orkę oceaniczną, która „używa ludzkiego języka”
Z pewnością zdajecie sobie sprawę z niezwykłych zdolności papug. Są one w stanie naśladować ludzką mowę w całkiem niezłym stopniu. Na YouTubie często możemy oglądać różne inne zwierzęta, które są uczone przez właścicieli „ludzkiej mowy”. Czasem brzmi to całkiem nieźle - na przykład husky mówiący „hello” - a czasem brzmi to po prostu tragicznie. 

Pracownicy akwarium Marineland w Antibes we Francji - we współpracy z uczonymi z uniwersytetu w Madrycie - postanowili pójść o krok dalej i nauczyć ludzkiej mowy orkę oceaniczną. Nasza dzisiejsza bohaterka - 14-letnia samica Wikie - opanowała kilka słów w całkiem niezłym stopniu. Oczywiście niektóre próby „mówienia” brzmią strasznie pokracznie, należy jednak pamiętać, że jej narządy nie są przystosowane do wydawania takich dźwięków. Wikie robi co może. Orka próbuje powtarzać słowa, takie jak: "hello", "bye bye", “ah ha”, “Amy” (imię jej trenerki) oraz "one-two-three”. Posłuchajcie zresztą sami.Czy więc jest to pierwsza tego typu orka, która „nauczyła się mówić”? Na pewno nie. Są to jednak prawdopodobnie pierwsze tego typu próby zarejestrowane na taśmie. Oczywiście orka nie tworzy również zdań, lecz powtarza po prostu wypowiadane przez trenerkę słowa. 
10 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ

Dodano 07 lutego 2018 o 15:02 przez Bartek Faryna źródło: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/orca-taught-to-mimic-human-speech-for-the-first-time/

Komentarze

Zobacz również

Środowisko

Dodano 19 maja 2018 o 20:05 przez Marcin Kabziński
Tak będą wyglądały stacje benzynowe w większości miast już w najbliższą niedzielę.

Dodano 12 kwietnia 2018 o 15:04 przez Bartek Faryna
Człowiek

Dodano 18 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleepless-in-america/200902/sexsomnia
Pewne rzeczy są takie, że każdy je widzi, jak tylko chce.

Dodano 13 kwietnia 2018 o 19:04 przez Bartek Faryna
Człowiek
Kobieta zgłosiła się do doktora ze „swędzeniem oczu”. Lekarz odkrył w jej rzęsach coś strasznego

Jeśli jecie właśnie śniadanie/obiad/podwieczorek czy cokolwiek innego, to radzimy wam odstawić posiłek przynajmniej na chwilę. Dzisiaj poruszymy bowiem bardzo nieprzyjemny temat, z którym mocno związany będzie brak higieny. Zapnijcie więc pasy, odstawcie talerz na bok i poznajcie tajemniczą Panią Xu. Serwisy opisujące jej historię chciały zapewne oszczędzić kobiecie złej sławy, dlatego też nadano jej ten zagadkowy pseudonim. Pani Xu pochodzi z centralnej części chińskiej prowincji Hubei.

Któregoś dnia zgłosiła się do lekarza z problemem. Jej oczy swędziały i piekły tak, że od pewnego czasu kobieta nie mogła sobie już z tym poradzić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmagała się z tym już od dwóch lat, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku tygodni swędzenie nasiliło się do tego stopnia, że Pani Xu nie była wstanie dłużej tego wytrzymać. 

Pan doktor dokonał oględzin oczu kobiety, wykonał wstępne badania i bez większego problemu postawił diagnozę. Była ona na tyle przerażająca, że nawet sam lekarz był bardzo zdumiony. Zobaczcie zresztą sami. 


Dodano 16 kwietnia 2018 o 12:04 przez Bartek Faryna źródło: http://www.ladbible.com/news/weird-news-womens-itchy-eyes-caused-by-100-parasites-living-in-her-eyelashes-20171213?c=1513156204728