Polce spłonęła restauracja. Uratował ją datek od księcia Karola
Książę Walii postawnowił wesprzeć finansowo polską muzułmankę, która potrzebuje pieniędzy na odbudowę restauracji Tatarska Jurta. Dżenetta Bogdanowicz prowadziła od 17 lat restaurację w Kruszynianach, utrzymanej w tradycji Tatarów, mieszkających w tym regionie Polski od wieków. Oprócz darowizny, której wysokość pozostaje utajniona, książę Karol wysłał też list. Przyczyną spalenia się lokalu było zwarcie instalacji. Książę Karol był gościem restauracji w 2010 roku i bardzo miło wspomina pobyt tam.

Społeczność muzułmańska w Kryszynianach przechodzi w ostatnich latach trudne chwile. W nocy z 28 na29 czerwca 2014 r.oku zarówno miejscowy meczet, jak i  cmentarz muzułmański, padły ofiarą aktu wandalizmu i profanacji. Na zabytkowych ścianach świątyni oraz na blisko 30 nagrobkach wymalowano sprejem symbole Polski Walczącej oraz rysunki świni, zwierzęcia uważanego w islamie za nieczyste. Wspólnymi siłami wszyscy mieszkańcy odbudowali obiekty, jednak sprawców nie odnaleziono. W Polsce żyje około 5 tysięcy Tatarów, głównie na Podlasiu.
12 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 października 2018 o 12:10 przez kwiatlotosu
Źródło: https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/181019123-Polce-splonela-restauracja-Pomogl-ksiaze-Karol.html?fbclid=IwAR3z0-wTb0BxzRxaTokCqiSmbF9c9LBlzerQfkUuX80lG_L0NgwYRBVWoKI; https://pl.wikipedia.org/wiki/Kruszyniany; https://pl.wikipedia.org/wiki/Tatarzy

Komentarze