Te rzeczy mogą sprawić, że pigułki antykoncepcyjne nie zadziałają i zajdziesz w ciążę
Oto 3 rzeczy, które mogą zmniejszyć skuteczność talbetek: 

1. Nie przyjmowanie tabletek o tej samej porze

Wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale bardzo ważną rzeczą w tym przypadku jest czas. Pigułki musimy przyjmować każdego dnia, jeśli chcemy aby działały one prawidłowo. Jeśli pomniemy którąś z dawek, skuteczność ich działania automatycznie spada. Dodatkowo jeśli zażywamy pigułki progestagenne musimy dokładnie pilnować pory przyjmowania. Jeśli zażyjemy je np. o 3 godziny za późno, to specjaliści radzą już wtedy wspomóc się dodatkowymi środkami ostrożności, na przykład w postaci prezerwatyw.

Ginekolodzy radzą jednak, że niezależnie od rodzaju przyjmowanych tabletek, najlepiej wyrobić u siebie nawyk zażywania ich codziennie o tej samej porze dnia. Na pewno nie zaszkodzi.

2. Problemy z trawieniem

Tego niestety ciężko uniknąć. Pigułki antykoncepcyjne przyjmowane są doustnie. Muszą więc one przebyć swoją drogę, zanim zostaną rozłożone przez wątrobę. Jeśli więc niedługo po zażyciu pigułki dostaniemy biegunki lub zwymiotujemy, możemy uznać ją za niezażytą lub po prostu mniej skuteczną. W takiej sytuacji warto podjąć dodatkowe środki ostrożności – jak na przykład prezerwatywy – ponieważ do pełnego wchłonięcia się, tabletki tego typu potrzebują od 4 do 6 godzin.

3. Inne leki

Jest całe grono leków, które niestety nie idą w parze z tabletkami antykoncepcyjnymi. Wśród nich znajdują się m.in. dwa antybiotyki: rifampin oraz rifabutin. Są one jednak przepisywane bardzo rzadko (najczęściej na gruźlicę). Wszystkie inne antybiotyki nie powinny w żaden sposób reagować z pigułkami antykoncepcyjnymi.

Istnieje jednak jeszcze kilka innych leków, wobec których powinniśmy żywić pewne obawy. Na efektywność pigułek antykoncepcyjnych mogą bowiem wpłynąć m.in. leki przyjmowane najczęściej z powodu epilepsji czy choroby afektywnej dwubiegunowej. Problem mogą stanowić również leki przyjmowane na HIV.

Ogólnie zasada brzmi następująco: mów o wszystkich lekach – a także suplementach i ziołach – które przyjmujesz swojemu ginekologowi. On już powinien posiadać niezbędną wiedzę, która pomoże mu ocenić ryzyko.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 29 lipca 2019 o 21:07 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

W 1964 roku 17 letnia kobieta, próbując popełnić samobójstwo skacząc z wieży Eiffla, wylądowała na przejeżdżającym samochodzie i przeżyła. Po czym rok później wyszła za mąż za właściciela samochodu.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Imię Kinga to zdrobnienie od germańskiego imienia Kunegunda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Blondynki mają przewagę nad brunetkami jeśli chodzi o... włosy. Blondynki mają średnio 140 tys. włosów na głowie, podczas gdy brunetki 110 tys.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09

Starożytni Grecy wierzyli, że kobiety o rudej barwie włosów przeistaczały się po śmierci w wampiry.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef

Blond włosy i zielone oczy to jedna z najrzadszych kombinacji na świecie. Tylko 0,3% osób na świcie tak wygląda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef