Udało nam się wykonać pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury!
Dzisiaj, 10 kwietnia 2019 roku, na uroczystej konferencji w Brukseli zaprezentowano coś iście niesamowitego. Przedstawiciele Europejskiego Obserwatorium Południowego (european southern observatory, ESO) mieli zaszczyt pokazać nam pierwsze na świecie zdjęcie czarnej dziury, jakie udało się wykonać w całej historii ludzkości. Jest to naprawdę ogromne wydarzenie i dotyczy nas wszystkich, ponieważ dzięki temu nasza wiedza znacznie się poszerzy, co pozwoli nam badać jeszcze dalsze zakamarki naszej galaktyki. Zacznijmy jednak od początku. 

Wprawdzie już od dawna w sieci możemy oglądać wiele grafik, które przedstawiają nasze wyobrażenie o czarnych dziurach, jednak dopiero dzisiaj widzimy ją na własne oczy w swojej prawdziwej postaci. Wszystko to powstało dzięki programowi naukowemu Event Horizon Telescope (Teleskop Horyzontu Zdarzeń). Łączy on w sobie siłę największych obserwatoriów z całego świata, dzięki czemu jest w stanie rejestrować obiekty znajdujące się od nas w znacznej odległości, co zresztą możecie oglądać powyżej. 

Co jednak przedstawia to zdjęcie, skoro czarna dziura pochłania również światło. Na fotografii widać głównie tzw. dysk akrecyjny, który składa się z gazów, pyłów i materii otaczających czarną dziurę. Często rozmiary samej dziury oraz dysku są tak wielkie, że przewyższają one nawet nasz Układ Słoneczny. Cała ta materia, pyły oraz gazy są w nieustannym ruchu i generują potężne dawki energii. Stąd też charakterystyczny bijący od nich blask. 

Czarne dziury tej wielkości znajdują się zwykle w centrum danej galaktyki. Nasza Droga Mleczna również ma swoją czarną dziurę. Często energia, jaką produkuje dysk akreacyjny wokół obiektu jest tak wielka, że przewyższa ona energię produkowaną w całej reszcie galaktyki.

W ramach projektu Event Horizon Telescope obserwowano dwie czarne dziury. Jedną z nich jest Sagittarius A* znajdujący się w centrum naszej galaktyki (około 26 tys. lat świetlnych od Ziemi), którego masa osiąga prawie liczbę równą masie 4 mln naszych Słońc. Drugim natomiast jest czarna dziura M87, która znajduje się w centrum galaktyki Virgo i jest ona jednym z najcięższych obiektów tego typu, na jaki do tej pory trafiliśmy. Ta druga znajduje się w odległości około 56 mln lat świetlnych od naszej planety i właśnie ona została zaprezentowana na zdjęciu. 

Projekt Event Horizon Telescope pozwolił nam zbliżyć się do M87 na odległość równą około 10 mln lat świetlnych. Stwarza to ogromne możliwości, jeśli chodzi o dalsze obserwacje tego typu obiektów. Dzięki temu będziemy w stanie m.in. określić, jak zachowuje się materia w bliskim sąsiedztwie tak masywnej czarnej dziury, jaką jest M87. To z kolei pozwoli nam stwierdzić, czy Einstein miał rację i czy jego Ogólna Teoria Względności dotyczy również tego typu obiektów. 

16 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 10 kwietnia 2019 o 17:04 przez e-wonsz
Źródło: https://www.eso.org/public/poland/

Komentarze

Zobacz również

W 1964 roku 17 letnia kobieta, próbując popełnić samobójstwo skacząc z wieży Eiffla, wylądowała na przejeżdżającym samochodzie i przeżyła. Po czym rok później wyszła za mąż za właściciela samochodu.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Imię Kinga to zdrobnienie od germańskiego imienia Kunegunda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Blondynki mają przewagę nad brunetkami jeśli chodzi o... włosy. Blondynki mają średnio 140 tys. włosów na głowie, podczas gdy brunetki 110 tys.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09

Starożytni Grecy wierzyli, że kobiety o rudej barwie włosów przeistaczały się po śmierci w wampiry.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef

Blond włosy i zielone oczy to jedna z najrzadszych kombinacji na świecie. Tylko 0,3% osób na świcie tak wygląda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef